Filmy opieka, relacja mąż-żona

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje opieka, relacja mąż-żona. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Charlotta - światowej sławy pianistka, która zapomniawszy o rodzinie, w całości poświęciła się sztuce - przeżywa depresję po śmierci swojego przyjaciela, Leonarda. Na zaproszenie córki i jej męża przyjeżdża ze Szwajcarii do małego prowincjonalnego zboru protestanckiego w Szwecji. Matka jest oburzona, że Eva bez jej wiedzy wzięła pod opiekę swoją upośledzoną i oddaną przed laty do przytułku siostrę - Helenę. Będzie to pierwsza, ale nie jedyna rysa w atmosferze pozornej, uprzejmej obojętności między nimi.
Jest wczesna wiosna 1953 roku - dzień śmierci Stalina. Gdzieś na małej stacji kolejowej na Ziemiach Odzyskanych poznajemy tytułową Afonie. 45-letnia kobieta zajmuję się hodowlą pszczół i zbieraniem miodu, przy okazji utrwala świat na kamerze 16 milimetrowej. Jej mąż - starszy o 10 lat - Rafał, jest byłym światowej sławy zapaśnikiem. Teraz sparaliżowany na wózku inwalidzkim zajmuje się jeżdżących i latających maszyn. Pewnego dnia zgłasza się do nich młody oficer Armii Czerwonej, olimpijski zapaśnik, który chce nauczyć się od Rafała nowych, zapaśniczych chwytów.
Londyn, lata 50-te. Vera Drake jest kochającą matką i żoną średniozamożnej rodziny robotniczej. Sprząta, gotuje i opiekuje się najbliższymi. Ma jednak swoją tajemnicę - w ukryciu pomaga pozbyć się kobietom niechcianych ciąż. Nie robi tego dla pieniędzy, a z potrzeby serca. Jednak jej życie zmienia się diametralnie, gdy po jej zabiegu o lekarzom ledwo udaje się odratować młodą dziewczynę.


Marta, księgowa po trzydziestce, waha się pomiędzy pozostaniem przy mężu i dziecku, a ucieczką od codzienności z żywiołowym miłośnikiem żeglarstwa, Jackiem (w tej roli dowcipnie obsadzony reżyser Rejsu, Marek Piwowski). Trwanie w małżeństwie, niby przykładnym, lecz zżartym przez rutynę, to wybór konsekwencji raz podjętych decyzji. Myśl o beztroskim życiu z dnia na dzień, jakie proponuje Jacek, to dla Marty - urodzonej samarytanki - perspektywa wolności i możliwość zrobienia wreszcie czegoś dla siebie. Moralne dylematy w Bilansie opierają się więc na zagadnieniach wolności i odpowiedzialności, altruizmu i egoizmu. W tle - rodzajowy obrazek biurowego kawałka PRL-u oraz imponujące salta Mai Komorowskiej.
Separację Bernarda i Joan boleśnie odczuwają ich dzieci, dwójka nastoletnich synów, Walt i Frank.
Lato 1944 roku. Działający na terenie Sądecczyzny odział partyzancki Armii Krajowej, którym dowodzi major DZIADEK (Stanisław Jasiukiewicz), ma przejąć aliancki zrzut broni i amunicji. Podczas akcji oddział zostaje zdziesiątkowany przez Niemców – ze stu dwudziestu partyzantów przy życiu pozostaje zaledwie kilkunastu. Dowódca wraz ocalałymi podkomendnymi próbuje przedostać się do ruin pobliskiego zamku, gdzie – jak sądzi – spadł zasobnik z amunicją… Kiedy Polacy docierają do zamku, okazuje się, że wcześniej skrył się tam oddział partyzantów radzieckich, dowodzonych przez majora Aloszę. Rosjanie, którzy wcześniej odnaleźli aliancki zasobnik, proponują współdziałanie. Przekazują Polakom pojemnik z amunicją. Jednakże major Dziadek ściśle wypełnia rozkazy dowództwa AK i z Rosjanami nie zamierza współpracować. Wkrótce oba oddziały zostają okrążone w ruinach zamku przez Niemców. W obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa Rosjanie ponownie próbują namówić polskiego dowódcę do współpracy. Okrążenie niemieckie zacieśnia się z każdą chwilą. Major Dziadek jest jednak zaślepiony w swojej nienawiści do bolszewików i ponownie zdecydowanie odmawia jakiejkolwiek współpracy. Rosjanie decydują się opuścić zamek i wyrwać z okrążenia sami. Szybko jednak dostają się pod niemiecki ostrzał. Podkomendni majora Dziadka wypowiadają mu posłuszeństwo. Pod dowództwem kapitana Stańczyka ruszają Rosjanom z odsieczą.
"Suita kalifornijska" to opowieść o pięciu parach, które przybywają do hotelu w Beverly Hills, by rozwiązać skomplikowane problemy osobiste. Aktorka Diana Cochran (Maggie Smith) nie zdobywa upragnionego Oscara i wyżywa się na swym mężu Sidneyu (Michael Caine), który cierpliwie znosi jej złośliwe docinki. Marvin Michaels (Walter Matthau) musi przekonać o swojej niewinności żonę (Elaine May), która przyłapała go w łóżku z ponętną blondynką. Kąśliwa Hannah Warren (Jane Fonda) nie może znaleźć wspólnego języka z byłym mężem, który od czasu ich rozwodu zmienił się nie do poznania. Dr Chauncey Gump (Richard Pryor) zmaga się ze swym najlepszym przyjacielem (Bill Cosby), który po przyjeździe do Kalifornii zaczął cierpieć na manię wielkości.
Obraz przedstawiający życie Hanki Ordonówny, jednej z najsłynniejszej piosenkarek polskich przedwojennych kabaretów. Jej kariera zaczęła się w 1918 roku w Warszawie by potem występować we Lwowie i Lublinie i ponownie powrócić do stolicy gdzie odniosła szereg największych sukcesów i stać się prawdziwą gwiazdą. Pasmo sukcesów przerwała wojna, podczas której opiekowała się tysiącem polskich sierot.
Stary, duży podwarszawski dom, mieszkają w nim młodzi, Zofia i Jurek oraz jego matka ze starszą, niedołężną siostrą. Młodzi otrzymują szansę wyjazdu na bardzo atrakcyjny kontrakt do Afryki. W tym czasie matka ulega wypadkowi. Co wybiorą: czy własne dobro, czy obowiązek opieki nad kobietami?
Bogaty wdowiec Durgaprasad Bhardwaj (Amrish Puri) pragnie aby jego śliczna córka Janki (Tabu) wyszła odpowiednio za mąż. Ku jego niezadowoleniu wybrankiem dziewczyny zostaje niezamożny Jaiprakash Paswan (Kamal Haasan). Zakochani biorą ślub i wkrótce Janki rodzi dziecko. Między młodymi narastają jednak nieporozumienia i po pewnym czasie kobieta odchodzi od męża i powraca do rodzinnego domu. Durgaprasad przekonuje sąd, aby to jego córce przyznano prawa rodzicielskie. Zdesperowany Jaiprakash decyduje się przebrać za kobietę o imieniu Laxmi Godbhole i jako niania zatrudnia się w domu Durgaprasada...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…