Wojenny 1969

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 86 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1969 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Sierpień 1939. Franek Dolas przybywa ze swoim plutonem na granicę niemiecką. Przypadkowo oddaje strzał. Jest przekonany, że tym samym rozpoczął wojnę…
Opowieść o losie "czerwonego" zwiadowcy Kolcowa, który w 1919 roku został skierowany ze specjalnym zadaniem do sztabu armii Denikina, gdzie został adiutantem dowódcy. Tam przeprowadził wiele niebezpiecznych operacji szpiegowskich...
Historia niemieckiej rodziny Essenbeck, przemysłowców, właścicieli fabryki, rozgrywająca się w latach 1933-34, czyli od pożaru Reichstagu do "nocy długich noży". Opowieść o zawiści, walce i upadku godności. Visconti czerpie tu z MacBeth'a, Demonów Dostojewskiego, jak i z Thomasa Manna i z Götterdämmerung Wagnera.


Bydgoszcz, 31 sierpnia 1939 roku. O poranku grupa młodych niemieckich bojówkarzy rozładowuje broń z przycumowanej na kanale bydgoskim braki. Na moście pojawia się patrolujący teren polski policjant. Pada strzał – człowiek w granatowym mundurze stacza się w dół. Policja nie może przeprowadzić rewizji w domach niemieckich bojówkarzy. Nie wolno podsycać i tak napiętej sytuacji w mieście… 1 września wybucha wojna. Przez pierwsze dwa dni w Bydgoszczy panuje względny spokój. Czynne są niektóre sklepy, kawiarnie i urzędy. Ludzie jednak każdą wolną chwilę spędzają przy odbiornikach radiowych, słuchając sprawozdań z frontu. Rankiem 3 września na ulicach Bydgoszczy pojawiają się oddziały polskiej armii „Pomorze”. Nagle we wszystkich punktach miasta, przez które maszeruje wojsko, rozlegają się strzały. Z okien i dachów domów, zza węgłów sypie się na polskich żołnierzy grad kul z broni maszynowej. Do walki z niemieckimi dywersantami oprócz regularnego wojska stają także cywile, głównie harcerze. Tymczasem Polak PIOTR (Jerzy Matałowski) i Niemka ANNA-MARIA (Evelyn Opoczynski) kochają się i chcieliby być razem. Oboje przeżyć muszą wiele przykrości i upokorzeń ze strony swych rodziców i rodaków…
Opowieść o poświęceniu radzieckich żołnierzy-alpinistów. W 1942 roku, w czasie drugiej wojny światowej, alpiniści uratowali spokojnych mieszkańców podgórzy Kaukaza i zapewnili sukces wojskom, które walczyli w górach. To była jedyna droga przez grzbiet, po której szli uchodźcy i ranni. Tymczasem snajperzy z niemieckiej dywizji zdobyli ważną pozycję obok przełęczy. Lejtnant Artiem proponuje dowódcy pułku podejść w górę i wysadzić nawis śnieżny, by lawina zmiotła faszystów. Wyznaczonych sześciu alpinistów, wśród nich Aszot, który urodził się w tych górach, dotarło do śnieżnego płaskowyżu...
Mozaika przypowieść. Trzy dorastające wojenne sieroty, zamykają się od anarchii, i tworzą karnawałową egzystencję radości, w świecie nieczułym i nie dobrym.
Film o pierwszej wojnie światowej, na podstawie musicalu pod tym samym tytułem, koncentruje się głównie na członkach jednej rodziny (nazwisko Smith), którzy udają się na wojnę. Wiele działań w filmie obraca się wokół słów piosenek maszerujących żołnierzy. Również ukazane są w nim niektóre z bardziej znanych (i niesławnych) incydentów wojennych (w tym zamach na księcia Ferdynanda, świąteczne spotkanie pomiędzy brytyjskimi i niemieckimi żołnierzami na ziemi niczyjej)...
Akcja filmu toczy się pod koniec II Wojny Światowej w niewielkim włoskim miasteczku Santa Vittoria. Pan Bombolini jest tam znany jako prosty, zwykły pijaczyna. Kiedy zaczynają krążyć słuchy o kapitulacji faszystowskiego rządu, Bombolini wdrapuje się na szczyt wieży wodnej, by stamtąd ściągnąć flagę wroga. Nie przewidział jednak, że będzie miał trudności z zejściem. By dodać mu otuchy, zebrany wokół spory tłum zaczyna zaczyna głośno skandować imię Bomboliniego. Faszyści, przekonani, że jest on w mieście nowym przywódcą i ustanawiając go merem, składają kapitulacje na jego ręce.
W okupowanej Francji, należący do Ruchu Oporu inżynier Philippe Gerbier zostaje zdradzony i wydany nazistom. Po ucieczce dołącza do swoich w Marsylii, gdzie stara się doprowadzić do egzekucji zdrajcy. Film ukazuje nieustraszonych bojowników podziemia w sytuacjach niejednoznacznych moralnie, w których honor przestaje być wartością absolutną. O realizmie obrazu świadczy fakt, że zarówno autor powieści, która stanowiła podstawę dla scenariusza, Joseph Kessel, jak i reżyser filmu należeli do "Armii Cieni".
Jeden z mostów w górach Jugosławii staje się pod koniec II Wojny Światowej bardzo istotnym punktem strategicznym. Wiedzie przez niego jedyna droga, którą mogą przejechać wycofujące się z Grecji na północ pancerne jednostki niemieckie. Grupa dywersantów pod dowództwem Tigera otrzymuje zadanie przebicia się przez niemieckie tyły i zburzenia mostu, dzięki czemu Niemcy znajdą się w sytuacji bez wyjścia.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…