Filmy krytyka społeczna, korupcja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje krytyka społeczna, korupcja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Elitarni

7,4
„Elitarni” to znacznie więcej niż historia przyjaźni i rywalizacji dwóch mężczyzn – to spojrzenie od środka na skorumpowane i rządzone przez gangsterów miasto, w którym policja wydaje się nie mieć prawa głosu. Historię śledzimy oczami dwójki głównych bohaterów, przyjaciół z dzieciństwa, którzy stają po przeciwnych stronach barykady. Podczas, gdy pierwszy zawsze chciał być gangsterem, drugi myśli o przebudowie części miasta. Dochodzi do starcia dwóch życiowych postaw – tej, która ulega otaczającemu złu i tej, która do końca chce walczyć o swoje ideały. Film wywołał olbrzymie kontrowersje w Brazylii, m. in. ze względu na ukazane w nim sceny przemocy, której dopuszczają się brazylijscy policjanci, prowadząc czystki w dzielnicach nędzy.
Wieczne Miasto nie zmienia się mimo upływu wieków: wciąż istnieje w nim grupa ludzi żyjąca poza społeczeństwem, dla której liczy się tylko zabawa, rozgłos i seks. Pieniądze nie są ważne, ponieważ nie stanowią dla niej problemu. W tym środowisku Rzymskiej bohemy Marcello Rubini, dziennikarz jednego z brukowców i niespełniony pisarz, czuje się jak ryba w wodzie. Opisując ekscesy i skandale z udziałem gwiazd, sam nie unika podobnego życia. Nie jest w stanie dochować wierności narzeczonej, ani tym bardziej odwzajemnić jej uczucia. Targany wciąż nowymi zachciankami: raz próbuje zdobyć amerykańską aktorkę, następnym wierzy w miłość do jednej z kochanek, czy też jest biernym obserwatorem sfingowanego objawienia Matki Boskiej. Takie "słodkie życie" prowadzi go do stopniowego oddalania się od prawdziwego życia - kontakty z ojcem, lub z coraz rzadziej widywanym przyjacielem są tego doskonałym przykładem.
Terry Malloy marzy o zostaniu sławnym bokserem. Niekiedy załatwia sprawy dla Johnny'ego Friendly, skorumpowanego szefa Związków Dokerów. Nasz bohater mimo woli zostaje wmieszany w morderstwo. Ma zeznawać przeciwko dwóm zbirom Johnny'ego.


Total (Flavio Bucci) jest skromnym pracownikiem banku. Jego problem: pieniądze go brzydzą, a ich dotyk sprawia, że ​​zaczyna go swędzieć. Odchodzi z pracy i postanawia wziąć na cel osobę, która jest dla niego symbolem kapitalizmu: leniwego rzymskiego rzeźnika (Ugo Tognazzi), który ma piękną kochankę i dużo pieniędzy, a który jest klientem tego banku. Celem Total jest pozbawić go, krok po kroku, wszystkiego, nawet jego żony, której próbuje pożądać, noża, którym kroi mięso, biżuterii i pieniędzy. Korzysta z pomocy romantycznego włamywacza i aktora imieniem Albertone (Mario Scaccia), który uczy go fachu. Początkowo udaje mu się okraść rzeźnika, ale ten ostatni nadal czerpie korzyści z tej kradzieży, ponieważ był ubezpieczony. To doprowadza Totala do szaleństwa i podwaja swoje wysiłki, by skrzywdzić rzeźnika, do tego stopnia, że ​​​​jego działania stają się podejrzane i zostaje aresztowany przez policję. Wtedy rzeźnik ratuje go z więzienia, oferuje bogactwo oraz nieuczciwe i bezpieczne życie. Ten kategorycznie odmawia. Ale rzeźnik w końcu go pokonuje i dusi swojego prześladowcę w windzie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…