Filmy wawel

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wawel. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jest rok 1333. Król Władysław Łokietek, zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski, umiera. Na tronie ma zasiąść jego jedyny żyjący syn – Kazimierz. Czy zdoła utrzymać z takim trudem zjednoczone królestwo? Serial „Korona królów”, którego akcja rozpoczyna się w 1325 roku, opowiada o kulisach władzy oraz kreśli losy jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski. Mówi o wyzwaniach, którym musiał sprostać młody król, o jego sukcesach i słabościach. W tym - o jego kobietach walczących o serce Kazimierza i koronę królowej. Perypetie bohaterów są okazją do pokazania średniowiecza, które wbrew obiegowym poglądom nie było wcale mroczne i zacofane. Wawel był miejscem spotkań ludzi różnych kultur i rycerzy wielu narodów, a panowanie Kazimierza było początkiem budowania siły Polski i przekształcania słabego, rozbitego kraju w jedną z europejskich potęg, w silne i nowoczesne, jak na owe czasy, państwo. „Korona królów” to opowieść o naszych przodkach, którzy 700 lat przed nami musieli, tak jak my, podejmować trudne wyzwania, którzy ulegali takim samym, jak my, emocjom. Walczyli o dobre życie dla swoich dzieci i współtworzyli potęgę chrześcijańskiej Europy.
Królowa Bona to rozpisany na odcinki wielki fresk historyczny, przedstawiający dzieje I Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku. Był to czas dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski na arenie międzynarodowej. Siła polityczna, gospodarcza i militarna państwa Jagiellonów szła w parze z rozwojem kulturalnym.
Ważą się losy Krakowa. Jest początek 1945 roku, do miasta zbliża się styczniowa ofensywa wojsk radzieckich. Faszyści przygotowują się do wysadzenia miasta w powietrze. Dzięki błyskawicznej akcji Armii Czerwonej Kraków zostaje zdobyty bez żadnego wystrzału artylerii.


Polska, wiek XI. Ukazany historyczny okres państwa piastowskiego, w momencie konfliktu między Bolesławem Śmiałym, Sieciechem i biskupem Stanisławem. Król pragnie zawiązania bliższych stosunków z Rusią, jego oponenci z Rzymem. Powoduje to rzucenie przez biskupa klątwy na Śmiałego, co prowadzi do dramatycznego rozwiązania.
Dwóch przyjaciół Czarny i Jaksa, w służbie u króla Polski, zostaje wysłanych na terytorium krzyżackie z niebezpieczną misją – mają uwolnić siostrzenicę polskiego dygnitarza.
Dokument o zbrodniczej polityce III Rzeszy wobec narodu polskiego. Autorzy posługują się pierwszorzędnym źródłem historycznym - dziennikiem Hansa Franka, jak i sporą ilością zdjęć archiwalnych z tego okresu.
Adaptacja książki Antoniny Domańskiej pt. „Paziowie króla Zygmunta”. Akcja serialu toczy się za czasów króla Zygmunta Starego. Na jego dworze przebywa siedmiu rezolutnych i skorych do figli paziów. O ich przygodach opowiadają kolejne odcinki.
Próba uchwycenia tego, co stanowi o „duszy” Krakowa i co buduje jego tajemniczą atmosferę. Wędrówka zamyka się w jednym magicznym dniu, w którym zmieniają się pory roku i klimaty, pozwalające odnaleźć wyjątkowe chwile życia Krakowa i jego mieszkańców.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…