Filmy wawel

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wawel. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Barwna kostiumowa opowieść o panowaniu najwybitniejszego władcy w dziejach Polski – Kazimierza Wielkiego, a w tle miłość, intrygi, zdrady i walka o wpływy.
Zrealizowany z wielkim rozmachem serial historyczny, przedstawiający dzieje I Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku. Był to czas dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski na arenie międzynarodowej. Siła polityczna, gospodarcza i militarna państwa Jagiellonów szła w parze z rozwojem kulturalnym. Bona Sforza królową Polski została w 1518 roku. Szybko zyskała duży wpływ na swojego męża – Zygmunta Starego. Była postacią kontrowersyjną. Miała zagorzałych zwolenników i zaciekłych wrogów. Pierwsi cenili ją za mądrość, przenikliwość i dalekowzroczność w sprawach politycznych. Drudzy zarzucali jej zuchwałość, despotyzm, żądzę władzy i mieszanie się do polityki. Serial Janusza Majewskiego ukazuje Bonę jako kobietę twardą, rozsądną władczynię, która wszakże nie zdołała osiągnąć zamierzonych celów. W tytułowej roli znakomita Aleksandra Śląska.
Dwóch przyjaciół Czarny i Jaksa, w służbie u króla Polski, zostaje wysłanych na terytorium krzyżackie z niebezpieczną misją – mają uwolnić siostrzenicę polskiego dygnitarza.


Polska, wiek XI. Ukazany historyczny okres państwa piastowskiego, w momencie konfliktu między Bolesławem Śmiałym, Sieciechem i biskupem Stanisławem. Król pragnie zawiązania bliższych stosunków z Rusią, jego oponenci z Rzymem. Powoduje to rzucenie przez biskupa klątwy na Śmiałego, co prowadzi do dramatycznego rozwiązania.
Ważą się losy Krakowa. Jest początek 1945 roku, do miasta zbliża się styczniowa ofensywa wojsk radzieckich. Faszyści przygotowują się do wysadzenia miasta w powietrze. Dzięki błyskawicznej akcji Armii Czerwonej Kraków zostaje zdobyty bez żadnego wystrzału artylerii.
Dokument o zbrodniczej polityce III Rzeszy wobec narodu polskiego. Autorzy posługują się pierwszorzędnym źródłem historycznym - dziennikiem Hansa Franka, jak i sporą ilością zdjęć archiwalnych z tego okresu.
Adaptacja książki Antoniny Domańskiej pt. „Paziowie króla Zygmunta”. Akcja serialu toczy się za czasów króla Zygmunta Starego. Na jego dworze przebywa siedmiu rezolutnych i skorych do figli paziów. O ich przygodach opowiadają kolejne odcinki.
Próba uchwycenia tego, co stanowi o „duszy” Krakowa i co buduje jego tajemniczą atmosferę. Wędrówka zamyka się w jednym magicznym dniu, w którym zmieniają się pory roku i klimaty, pozwalające odnaleźć wyjątkowe chwile życia Krakowa i jego mieszkańców.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…