Filmy smoleńsk

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje smoleńsk. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Katyń

6,6
Początek drugiej wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę na rozkaz Józefa Stalina, 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały armii radzieckiej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli. Anna, żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie, czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany prze Rosjan, przyjmuje z niedowierzaniem.

Smoleńsk

2,6
10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy. Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać…
Jest poranek, 10 kwietnia 2010 r. Nadchodzi miły, spokojny, wiosenny dzień. Miliony polskich rodzin jeszcze śpią, kiedy w kilkudziesięciu domach i mieszkaniach, blisko sto osób szykuje się do podróży najbezpieczniejszym środkiem transportu - samolotem prezydenckim. Kierunek – Smoleńsk. Jednakże kiedy dzień będzie chylił się ku końcowi, do tych kilkudziesięciu domów i mieszkań zawita niewyobrażalny smutek i ból. Uczucia, które dzielić będzie cały naród.


Twórcy dokumentu próbują odnaleźć źródła zaniechań i zaniedbań w procesie oficjalnych, rządowych polsko-rosyjskich badań nad przyczynami katastrofy smoleńskiej.
10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku rozbił się samolot rządowy Tu-154M z 96 osobami na pokładzie. Wielu Polaków nie świadomych tragedii, tego poranka włączyli telewizor w oczekiwaniu na ulubione programy. Zamiast tego stali się świadkami jednej z najbardziej dramatycznych relacji telewizyjnej w historii naszego kraju. Film Pył na wietrze. Relacja ze Smoleńska stara się odpowiedzieć na pytanie jak można ocenić reakcję mediów na wieść o katastrofie - histeryczna i apokaliptyczna relacja czy rzetelne przekazywanie informacji. Dokument jest również zapisem nie wyobrażalnej tragedii, która wstrząsnął całą Polską.
Na warszawskim lotnisku ląduje wojskowy samolot transportowy. Na płycie pasa startowego czeka warta honorowa Wojska Polskiego, by przywitać przybyłych… Tym razem jednak nie ma kogo witać. Żołnierze wynoszą niewidzialne trumny z samolotu i uroczystym krokiem zmierzają w kierunku niewidzialnych katafalków, by złożyć je przy dźwiękach marszu żałobnego Chopina. Odbywa się próba przywitania ofiar katastrofy lotniczej spod Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku.
Film zaczyna się od momentu, w którym do Polski dotarła pierwsza, jeszcze nie do końca potwierdzona wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu. Film Aliny Mrowińskiej rekonstruuje chwile, które tak mocno zapadły w pamięć Polaków, na podstawie fragmentów relacji medialnych i doniesień, które spływały do nas tego dramatycznego dnia.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…