Filmy Serbia i Czarnogóra

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Serbia i Czarnogóra. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.



Kusturica za pomocą swego filmu przekazuje przesłanie o tym, że życie warto ratować za wszelką cenę, a miłość przydaje się do tego znakomicie, dając sobie radę nawet w ekstremalnych warunkach wojny, gdy życie wcale nie jest cudem, a w pewnych okolicznościach nie jest więcej warte od nikomu niepotrzebnego przedmiotu.
Na niewielkim posterunku na granicy jugosłowiańsko - albańskiej kolejne pokolenie żołnierzy nudzi się i czeka na koniec służby, licząc dni do chwili, gdy na dobre zrzucą mundury. Jest wiosna 1987 i nawet nie przychodzi im do głowy, że wkrótce znów je włożą i pójdą na wojnę. To ostatnie dni w kraju zwanego Jugosławią. Nudę żołnierskiego życia przerywa niecodzienne wydarzenie: dowódca posterunku - sfrustrowany i wiecznie pijany porucznik Pašić ze zdziwieniem odkrywa, że zaraził się chorobą weneryczną. Aby ukryć ten fakt przed żoną i uzasadnić długą nieobecność w domu, Pašić wprowadza w posterunku stan podwyższonej gotowości, informując żołnierzy o spodziewanym ataku ze strony albańskiego wojska.
Czerwiec 1991 roku, ostatni dzień przed wybuchem wojny domowej w Jugosławii. Ratko, młody Bośniak cierpiący na patologiczną miłość do samochodów ciężarowych i daltonizm, kradnie ciężarówkę. Suzana, młoda Serbka z Belgradu, dowiedziawszy się, że jest w odmiennym stanie decyduje się wyjechać autostopem do Dubrownika, by tam zarobić na aborcję. Bohaterowie podróżują razem prze kraj stopniowo ogarniany przez szaleństwo konfliktów etnicznych, których nie do końca rozumieją.
Jagoda jest kasjerką w nowo otwartym supermarkecie „Yugo-American” w serbskim miasteczku. Marzy o spotkaniu prawdziwej miłości. Niestety, bardziej zaradna koleżanka zabiera jej sprzed nosa chłopaka – inspektora policji Nebojšę. Jagoda wyładowuje złość na staruszce, która przyszła do sklepu, żeby kupić truskawki. Następnego dnia do supermarketu wpada mężczyzna z bronią i bierze wszystkich jako zakładników. Mści się za to, jak została potraktowana w sklepie jego babcia. Surrealistyczno - symboliczna komedia wyprodukowana przez Emira Kusturicę (pojawia się jako komendant policji), z bohaterami, którzy balansują na granicy karykatury. Niecodzienna jest tu także muzyka – serbskie reggae – grana przez lokalną kapelę grywającą na ślubach i weselach.
Niezwykły portret Szutki - miasta będącego największym skupiskiem Romów na Bałkanach, nieoficjalnej światowej stolicy Romów. Szutka to również miasto rekordów. Nieważne, w jakiej konkurencji, ważne, żeby być najlepszym. W wywołującej chwilami zawrót głowy podróży poznajemy kolejne barwne charaktery...
Sava, Marija i Petrašin, to trójka przyjaciół beztrosko dorastających w małej wiosce w serbskim Banacie. Pomiędzy Savą i Mariją iskrzy, ale wybuch I wojny światowej nie daje szansy ich rodzącej się miłości na spełnienie. Wkrótce obaj młodzieńcy zostają powołani do austro-węgierskiej armii i wysłani na front. Po czterech latach Sava wraca do swojej wioski, gdzie czeka na niego okaleczony na froncie przyjaciel i Marja, z którą chłopak postanawia się ożenić. Na drodze tym planom staje jego ojciec, niechętny by do i tak biednej rodziny przyjmować „nowe głodne usta” do wykarmienia. Po bijatyce z ojcem Sava rzuca wszystko i przenosi się do miasta, gdzie staje się codziennym gościem karczmy, w której próbuje rakiją zaleczyć swój smutek i żal. Po jednej z pijatyk, nieprzytomnego młodzieńca znajduje i odwozi do domu Anica, córka bogatego młynarza Granfilda. Chłopak wpada jej w oko, tak więc gdy Sava zatrudnia się w młynie jej ojca, dziewczyna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…