• 1899-08-30
  • Boston, Massachusetts, USA
George Marion Jr. urodził się 30 sierpnia 1899 roku w Bostonie w stanie Massachusetts w USA. Jego ojcem był znany aktor i reżyser George F. Marion, który zadbał o wykształcenie syna, wysyłając go na nauki do Szwajcarii oraz na Harvard. W latach 1920–1940 napisał scenariusze do około 110 produkcji, z czego zdecydowana większość to filmy nieme. Marion napisał także teksty do jednej z rewii muzycznych wystawianych na Broadwayu – „Early To Bed” z 1943 roku z muzyką Thomasa „Fatsa” Wallera. Współpracując z Karlem Farkasem, był także autorem libretto do operetki „Marinka” z 1945 roku węgierskiego kompozytora Emmericha Kálmána. Reżyser Billy Wilder powiedział hollywoodzkiemu historykowi Maksowi Wilkowi, że jako autor scenariuszów do niemych filmów Marion był jednym z najbardziej poszukiwanych autorów tamtych czasów. W 1929 r. Marion i jego żona uczestniczyli w głośnym procesie sądowym. Oboje byli świadkami w sprawie J. Marjorie Berger przed amerykańskim Sądem Okręgowym w Los Angeles. Marion zeznał, że podpisał zeznanie podatkowe, nawet go nie czytając. Jego żona zeznała, że ​​zgodnie z sugestią Bergera stworzyła dwie książeczki podatkowe, w których w jednej znajdowały się wpisy fikcyjne, a w drugiej wpisy prawdziwe. W 1929 roku został nominowany do Oscara w kategorii – najlepsze napisy filmowe. Był żonaty z Dorothy Maldeis. Zmarł na zawał serca w wieku 68 lat 25 lutego 1968 w Nowym Jorku w USA.

George Marion Jr. urodził się 30 sierpnia 1899 roku w Bostonie w stanie Massachusetts w USA. Jego ojcem był znany aktor i reżyser George F. Marion, który zadbał o wykształcenie syna, wysyłając go na nauki do Szwajcarii oraz na Harvard.

W latach 1920–1940 napisał scenariusze do około 110 produkcji, z czego zdecydowana większość to filmy nieme. Marion napisał także teksty do jednej z rewii muzycznych wystawianych na Broadwayu – „Early To Bed” z 1943 roku z muzyką Thomasa „Fatsa” Wallera. Współpracując z Karlem Farkasem, był także autorem libretto do operetki „Marinka” z 1945 roku węgierskiego kompozytora Emmericha Kálmána.

Reżyser Billy Wilder powiedział hollywoodzkiemu historykowi Maksowi Wilkowi, że jako autor scenariuszów do niemych filmów Marion był jednym z najbardziej poszukiwanych autorów tamtych czasów.

W 1929 r. Marion i jego żona uczestniczyli w głośnym procesie sądowym. Oboje byli świadkami w sprawie J. Marjorie Berger przed amerykańskim Sądem Okręgowym w Los Angeles. Marion zeznał, że podpisał zeznanie podatkowe, nawet go nie czytając. Jego żona zeznała, że ​​zgodnie z sugestią Bergera stworzyła dwie książeczki podatkowe, w których w jednej znajdowały się wpisy fikcyjne, a w drugiej wpisy prawdziwe.

W 1929 roku został nominowany do Oscara w kategorii – najlepsze napisy filmowe.

Był żonaty z Dorothy Maldeis. Zmarł na zawał serca w wieku 68 lat 25 lutego 1968 w Nowym Jorku w USA.

Więcej informacji

Proszę czekać…