Sęp

6,4
Wyobraź sobie, że masz moc decydowania o ludzkim życiu. Kogo byś potępił, a kogo ocalił? W centrum Europy nagle, bez śladu, zaczynają znikać ludzie. Śledztwo trafia w ręce Sępa (Michał Żebrowski) - policjanta, który wydaje się być pozbawiony uczuć. Twardy, nieprzekupny, bez zobowiązań i przysług do wyświadczenia innym. Do czasu, aż poznaje Nataszę (Anna Przybylska) - kobietę inną niż te, które spotykał do tej pory. Sęp rozpocznie niebezpieczną grę z przeciwnikiem wyprzedzającym go wciąż o krok. Odkryje świat, w którym ludzie prowadzą podwójne życie. Pierwszy raz, logiczne myślenie wpędzi go w pułapkę bez wyjścia. Nagle z łowcy zamieni się w zwierzynę. Balansując na granicy namiętności i rozumu, świata logiki i sprytnej manipulacji, będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: czy jest coś ważniejszego niż życie?

Archive

Bogate elektroniczne aranżacje to jedna z rzeczy, za którą są systematycznie chwaleni – Archive – specjaliści od klimatycznej muzyki.

Trio powstało w połowie lat 90. na fali popularności bristol sound i trip-hopu. Jednak dziś Darius Keeler, Danny Griffiths i Craig Walker bardzo mocno dystansują się od tego nurtu. Zadebiutowali w 1996 roku triphopowym albumem "Londinium". W 1999 roku w wielkim stylu przypomnieli o sobie płytą "Take My Head", która była zwiastunem odwrotu od brzmień elektronicznych na rzecz mrocznego i klimatycznego rocka. Kolejne lata przyniosły dwa nowe albumy: "You All Look The Same To Me" (2002) z wielkim przebojami "Again" i "Numb" oraz wydany w 2004 roku "Noise".

Zespół w masowej wyobraźni Polaków zaistniał w 2002 roku, po emisji utworów z płyty You All Look The Same To Me na antenie Trójki. W końcu przyszedł też czas na emisję najdłuższego utworu Again. Umieszczenie ponad szesnastominutowej kompozycji Archive wśród propozycji do głosowania na liście przebojów Trójki, skończyło się tym, że utwór utrzymywał się na liście 70 tygodni. Again stał się ukochanym kawałkiem Archive wśród słuchaczy, czego wyrazem są miejsca w pierwszej dziesiątce na corocznie emitowanych listach wszech czasów.

LISTA UTWORÓW ARCHIVE W FILMIE SĘP

1. LINES

2. WASTE

3. RAZED TO THE GROUND

4. LIGHTS

5. BULLETS

6. DANGERVISIT

7. COLLAPSE COLLIDE

8. SIT BACK DOWN

9. PULSE

10. I WILL FADE

Charakterystyka postaci - Aleksander Wolin znany jako Sęp (Michał Żebrowski)

Samotnik z trudem poddający się jakiejkolwiek charakterystyce, gdyż cały jest zbudowany z kontrastów. Urodził się z "genem" współczucia i niemalże biologiczną potrzebą ładu moralnego. Nie potrafi pogodzić się ze światem, w którym zło rozdaje karty. Zaciekle waleczny, jeśli wymagają tego okoliczności. Wysportowany i szalenie sprawny we wszystkim, co wymaga wysiłku, nie tylko fizycznego. Zdystansowany, obdarzony specyficznym poczuciem humoru. W wydziale wewnętrznym tropi zło w stanie krystalicznym: walczy z tymi, którzy zamiast pomagać, krzywdzą. Jest w tym bezwzględny i piekielnie skuteczny, za co został ochrzczony przez trzymanych na dystans kolegów mało chlubną ksywką SĘP.

Charakterystyka postaci - Bożek (Daniel Olbrychski)

Sensem jego życia jest służba. Celem jego służby jest walka z przestępcami. Przeszedł wszystkie szczeble policyjnej kariery. Jest jednym z najlepszych oficerów śledczych badających najcięższe przestępstwa. Wyróżnia się żelazną konsekwencją, pasją i znajomością psychiki morderców. Jednak po 30 latach służby czuje frustrację z powodu bezradności wobec bezkarności przestępców, śmiejących się w twarz z liberalnego wymiaru sprawiedliwości. Myśli o odejściu z policji.

Charakterystyka postaci - Natasza (Anna Przybylska)

Kobieta ideał. Mądra, bezpośrednia, uczciwa. Bardzo kobieca w sposobie bycia, jednocześnie zdecydowana w swoich decyzjach i niezależna w sądach. Ma sporo męskich cech i tyle samo zmysłowości i sex appealu. Nieprzeciętnie inteligentna. Pracuje jako trenerka kickboxingu. Napędza ją chęć niesienia pomocy potrzebującym.

Charakterystyka postaci - Robaczewski (Paweł Małaszyński)

Z pozoru luzacki, demonstracyjnie podchodzący z dezynwolturą do obowiązków oraz rygorów służby w policji. Szybki, męski i pełen testosteronu, jest typem działającym, a nie rozwiązującym zawikłane zagadki. Często jest kierowany do pracy z Wolinem, gdyż przełożeni są przekonani, że dwie tak różne osobowości doskonale się dopełniają. Z niejasnych powodów czuje się gorszy od Wolina, dlatego reaguje na niego dość emocjonalnie. I tylko stoicki spokój Sępa sprawia, że Ci dwaj tworzą skuteczny duet.

Reżyser o filmie

Ten film powinien wciągać, niepokoić i uzależniać – żeby ostatecznie porazić świadomością naszej wspólnej bezradności wobec ZŁA. Ten film powinien mówić o ZŁU całą prawdę. Że jest zakaźne. Że jest wieczne. Że istniejące prawo i wymiar sprawiedliwości nie są w stanie zadośćuczynić ludzkiemu prawu i ludzkiej sprawiedliwości. Że walczyć z NIM można tylko bezwzględnymi metodami. Że ci, którzy ze ZŁEM tymi bezwzględnymi metodami walczą, wcześniej czy później stają się JEGO odbiciem. Że nie walczyć z NIM niepodobna. Że walka z NIM jest nie do wygrania. Że jest to walka bez szczęśliwego zakończenia. Na tym polega tajemnica tragedii. Jednak pomimo tej wiedzy, człowiek zawsze będzie szukał wyjścia i będzie wierzył w możliwość szczęśliwego zakończenia. Na tym polega tajemnica życia. Gdyż tak samo niezniszczalna jak potęga ZŁA, jest potęga DOBRA.

Więcej informacji

Proszę czekać…