Podczas gdy Robb Stark i jego armia północy kontynuują wojnę z Lannisterami, Tyrion przybywa do Królewskiej Przystani żeby doradzać Joffreyowi i hamować ekscesy młodego króla. Na wyspie Smocza Skała Stannis Baratheon wraz z Melisandre, dziwną kapłanką obcego boga, planuje inwazję, której celem jest zdobycie tronu. Po drugiej stronie morza, Daenerys, jej trzy młode smoki i khalasar wędrują przez pustynię w poszukiwaniu sojuszników lub wody. Tymczasem za murem Jon Snow wraz z Nocną strażą muszą schronić się u przebiegłych Dzikich.
W scenie palenia posągów siedmiu bogów w tłumie stoi żona Stannisa Baratheona – Selyse Baratheon, którą tutaj zagrała Sarah MacKeever.
Grająca Melisandre Carice van Houten została zaproszona na przesłuchanie do innej roli już przed rozpoczęciem zdjęć do pierwszego sezonu, ale nie mogła się na nim zjawić, ponieważ była już zajęta pracą nad innym projektem.
Pozostałe
W powieści siedziba Crastera jest otoczona niewielkim wałem ziemnym.
W powieści Stannis rozsyła po Siedmiu królestwach kruki z listami, w których ogłasza się prawowitym królem i oświadcza, że dzieci Cersei są bękartami zrodzonymi z kazirodczego związku. Po przeczytaniu jednego z tych listów Cersei jest tak rozwścieczona, że nakazuje spalić wszystkie jego kopie, a ludziom, którzy będą powtarzać zawarte w nich kłamstwa, odciąć języki. Wtedy Tyrion zwraca jej uwagę, że jeśli to zrobi, ludzie na pewno uwierzą we wszystkie słowa Stannisa, a Littlefinger sugeruje królowej, żeby w odpowiedzi ogłosiła, że nie wiadomo, czy Stannis rzeczywiście jest ojcem Shireen Baratheon.
W powieści Sansa zostaje doprowadzona na plac turniejowy przez Ser Arysa Oakhearta, który po drodze przekazuje jej wszystkie plotki krążące na dworze.
W powieści Sandor Clegane nie bierze czynnego udziału w turnieju z okazji dnia imienia Joffreya.
W powieści na turnieju urządzonym z okazji dnia imienia Joffreya rycerze potykali się na koniach przy użyciu lanc.
W powieści Ser Dontos spóźnia się na turniej, a kiedy się już na nim zjawia, jest pijany i rozebrany od pasa w dół. Po przybyciu Ser Dontosa Joffrey rozkazuje utopić go w beczce wina, od czego odwodzi go Sansa.
W powieści książę Tommen bierze udział w turnieju. Mistrz miecza pozwala mu spróbować strącić z konia kukłę.
W powieści Daenerys podąża za czerwoną kometą, podczas gdy serialu porusza się w przeciwnym kierunku.
W powieści Jeor Mormont mówi, że on i jego ludzie po drodze minęli siedem opuszczonych wiosek.
W powieści Cressen chowa truciznę w sakiewce zaszytej w rękawie jego szaty.
W powieści podczas nocnego wypadu poza obóz Jon Snow znajduje mnóstwo sprzętu i ubrań należących do braci z Nocnej Straży.
W powieści, kiedy Tyrion usiłuje dostać się na spotkanie małej rady, Ser Mandon Moore początkowo odmawia mu wstępu.
W powieści, kiedy Tyrion spotyka się z Cersei na zebraniu małej rady, beszta ją za to, że pozwoliła Joffreyowi zdymisjonować Barristana Selmy'ego. Zwraca jej uwagę na to, jak popularny i respektowany jest Ser Barristan w całym królestwie, a także tłumaczy Cersei, że ten, do kogo przyłączy się stary rycerz, zyska dodatkowy atut w walce o władzę.
W powieści Tyrion nie sprowadza Shae do Wieży namiestnika, lecz ukrywa ją w rezydencji poza murami Czerwonej twierdzy.
W powieści Lord Karstark jest wściekły i opuszcza radę, kiedy dowiaduje się, że Robb mówi mu o propozycji pokoju.
W powieściach Jaime jest więziony w lochu pod Riverrun.
W powieściach Littlefinger nigdy nie sugeruje Cersei, że wie, iż plotki o jej kazirodczym związku z Jaime'em są prawdziwe.
W powieściach Cersei nigdy nie policzkuje Joffreya.
W powieści klacz Daenerys nie zdycha podczas wędrówki przez Czerwone pustkowie.
W powieściach nie pojawia się Alton Lannister. Warunki stawiane przez Robba dostarczył do Królewskiej Przystani Cleos Frey, kuzyn Lannisterów (siostrzeniec lorda Tywina).
W powieściach po śmierci Roberta, na rozkaz Cersei zabito tylko jedno z jego dzieci – Barrę.
W powieściach bracia krwi Daenerys noszą imiona Jhogo, Aggo i Rakharo. W serialu jeden z nich ma na imię Kovarro.
W powieściach Davos ma odcięte palce lewej dłoni. W serialu to palce prawej dłoni Davosa zostały odcięte, ponieważ grający go Liam Cunningham jest leworęczny.
Tytuł odcinka nawiązuje do rebelii wznieconej przez rody Północy, na czele której stoi jej nowy król – Robb Stark.
Możliwe spoilery
W powieści to nie Janos Slynt, lecz Allar Deem zabija Barrę i jej matkę.
W powieściach zostało jasno powiedziane, że Sandor Clegane najbardziej nienawidzi kłamców. Kiedy Sansa na początku odcinka próbuje załagodzić swoje przejęzyczenie, Sandor zaczyna kłamać, żeby ocalić Sansę przed pobiciem.
W powieściach Tyrion i Ogar nienawidzą się, mimo że obaj odczuwają obrzydzenie w stosunku do Joffreya. Ich wzajemna nienawiść została także wspomniana w serialu. Jednak ani w powieści, ani serial nie ukazały, jakie wydarzenie ją spowodowało.
W powieści Cressen umiera kilka dni przed tym, jak Stannis pozwala Melisandre spalić figury Siedmiu.
W powieściach wyrażenie „Północ pamięta” jest często używane, zwłaszcza w późniejszych tomach. Wyrażenie to ma formę ostrzeżenia podobnie jak zwroty „nadchodzi zima” oraz „Lannister zawsze spłaca swoje długi”.
W jednym z wywiadów twórcy serialu przyznali, że długo zastanawiali się, co Tyrion powinien mieć na sobie podczas wjazdu do Królewskiej przystani. Przejazd z pola bitwy pod Green Fork do stolicy mógł zająć mu od kilku dni do kilku tygodni, zastanawiano się więc, czy Tyrion powinien być w zbroi, ponieważ jest wątpliwe, że miał ją na sobie w ciągu całej podróży. W końcu ustalono, że Tyrion celowo założyłby zbroję przed wjazdem do miasta, żeby pokazać Joffreyowi i Cersei, że podczas gdy oni popełniają same błędy, on aktywnie bierze udział w wojnie, którą oni wywołali.
W napisach do odcinka Josephine Gillan została wymieniona jako nowa prostytutka. Dopiero w trzecim sezonie grana przez nią postać dostała imię – Marei.
W powieści Cressen otrzymuje wiadomość z Cytadeli, po czym udaje się do Stannisa i usiłuje przekonać go, żeby nie przyjmował wiary w Pana światła. Następnie na uczcie Cressen zostaje upokorzony przez Selyse Florent – żonę Stannisa, a następnie umiera podczas próby otrucia Melisandre.
W powieści Stannis nie otrzymuje od Eddarda Starka listu informującego go o tym, że to on jest prawowitym królem, ponieważ Tomard ginie, zanim udaje mu się dostarczyć wiadomość Stannisowi. List zostaje przechwycony przez Cersei, która wykorzystuje go jako dowód zdrady Neda.
W powieści Stannis wiedział, że dzieci Cersei są bękartami na długo, zanim dowiedział się o tym Eddard. To Stannis pierwszy podzielił się swoimi podejrzeniami z Jonem Arrynem, a później pomagał mu prowadzić śledztwo w tej sprawie.
W powieści Melisandre nie jest okrutna w stosunku do Cressena, a kiedy uświadamia sobie, co on planuje, usiłuje go przekonać, żeby zmienił swój plan.
Możliwe spoilery
Scena, w której żołnierze wpadają do burdelu w poszukiwaniu bękartów króla Roberta, jest nawiązaniem do jednej z początkowych scen z filmu Dziesięcioro przykazań.