Obywatel 2014

Film

Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Jerzy Stuhr
jako Jan Bratek
Maciej Stuhr
jako Jan Bratek w młodości
Janusz Gajos
jako On sam, aktor na planie filmu „Sobieski pod Wiedniem”
Dorota Stalińska
jako Pani poseł
Jerzy Fedorowicz
jako Pan poseł
Aleksander Krom
jako Jan Bratek w dzieciństwie
Barbara Horawianka
jako Matka Jana
Małgorzata Dobrowolska
jako Matka Jana w średnim wieku
Magdalena Boczarska
jako Matka Jana w młodości
Sonia Bohosiewicz
jako Renata Zgółka-Bratek, żona Jana
Violetta Arlak
jako Kazia
Jaśmina Polak
jako Anna Złotowska

Obywatel Jan Bratek. Gdziekolwiek się nie pojawi, ściąga na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń. Niczym Forrest Gump, Bratek bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. Ma wielkie szczęście, a może raczej… pecha, że zawsze znajduje się w miejscach, gdzie historia akurat zmienia swój bieg. Los miota nim zarówno w czasach komuny, jak i w nowoczesnej, demokratycznej Polsce doprowadzając do zabawnych wpadek. Jana Bratka, który przez całe życie stara się jedynie być sobą, zagrali ojciec i syn – Jerzy i Maciej Stuhrowie. Czejen71

Gatunek
Komedia, Dramat, Historyczny
Słowa kluczowe
prl, polska, pechowiec
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2014-11-07 (kino), 2015-03-11 (dvd)
Dystrybutor
Vue Movie Distribution
Wytwórnia
Opus Film
Orange (koprodukcja)
Chione Limited (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
108 minut
Wiadomości 6
Jarosław Robak krytyk

„Obywatel” to kino bez energii, banalna historyczna rozprawka, która tylko przypadkiem zahacza o bolesne miejsca polskiej pamięci. przeczytaj recenzję

Dominik Jedliński krytyk

Podczas oglądania najnowszego dzieła Jerzego Stuhra, ma się wrażenie, że podobne żarty słyszało się nieraz w niedzielę u dziadków na obiedzie, bądź u cioci na imieninach. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 9 października do 28 listopada 2013 roku. zobacz więcej

Komentarze do filmu 7
Bejtmen 5

Stuhr także ma swojego Miauczyńskiego. Lubię o nim myśleć tylko w poszczególnych epizodach, bo humor i puenty czasem wchodzą. Innym razem zupełnie nie.

karojuu 5

Smutny powrót do przeszłości- niechętnie pokazywana strona Polski i Polaków. O nie-bohaterskości, pragnieniu normalności i przypadkach. Niestety forma kiepska

JakubWyklety 7

Czytałem jakoś ostatnio "Tak sobię myślę", obejrzałem ten film i powiem szczerze, że lubię sposób w jaki Stuhr patrzy na życie w Polsce.

i_darek1x 3

Kiepski ! – Mnie nie rozśmieszył do bólu ? Ogólnie liczyłem na coś bardziej interesującego ? Jednym słowem rozczarowanie !

JoShiMa i_darek1x 7

@i_darek1x bo to wcale nie miało być śmieszne. Może za młody jesteś, żeby oczekiwać po prostu beki.

nathalie 9

Słodko-gorzka dawka inteligentnego humoru – Cały film składa się z wielu epizodów z życia Jana Bratka, który wplątywany jest w wiele intryg i nieporozumień. Nieprawdopodobny pech głównego bohatera nie pozwala się nie śmiać w często tragicznych sytuacjach. Mimo braku utożsamienia z bohaterem, bo ledwo pamiętam czasy przedstawione w filmie, oraz pomimo skoków czasowych w filmie, zostałam doszczętnie wciągnięta w całą historię i z przejęciem chciałam poznać jak najwięcej tych przezabawnie tragicznych epizodów z życia nieszczęsnego Bratka.

Osobiście czułam się jak na rodzinnym spotkaniu, gdy w którymś momencie rozkwitają piękne historie o przeszłości, kiedy nawet trudne momenty wspominamy z uśmiechem na ustach, dzięki dystansowi, który przyszedł z czasem. Pokolenie, które doskonale pamięta czasy opisane w filmie, na pewno odbierze ten obraz inaczej.

Podsumowując, jest to kawał polskiej rzeczywistości i absurdów życia w XX wieku pokazany w konwencji komizmu, dzięki czemu film jest bardzo przyjemnie przyswajalny. Polecam wszystkim: 9/10.

JoShiMa nathalie 7

@nathalie Myślę, że nie bez powodu tytuł tego filmu to "Obywatel" nie od razu ale już po pierwszych "wpadkach" bohatera film zaczął mi się kojarzyć z utworem "Obywatel Piszczyk"

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Kristo
332 pkt.
2
agatkar16
278 pkt.
3
Czejen71
67 pkt.
4
Aladyn
30 pkt.
5
tadek453
14 pkt.
6
fredaser
8 pkt.
8
nathalie
4 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…