Pavarotti 2019

Historia jednego z największych tenorów świata - Luciano Pavarottiego.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 9 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Luciano Pavarotti
jako On sam
Plácido Domingo
jako On sam
José Carreras
jako On sam
Spike Lee
jako On sam
Princess Diana
jako Ona sama
Bono
jako On sam
Phil Donahue
jako On sam
Stevie Wonder
jako On sam
Nicoletta Mantovani
jako Ona sama
Nelson Mandela
jako On sam
Zubin Mehta
jako On sam
Russell Harty
jako On sam

Fabuła

Niezwykle poruszająca historia ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów. Pavarotti: prawdziwa gwiazda rocka w operowych wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł nakłonić lady Dianę do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, wiadomo - Włoch! Film zawiera nagrania niezapomnianych występów, w tym fragmenty z koncertu Trzech Tenorów oraz nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych, w tym drugiej żony Pavarottiego - Nicoletty, a także Jose Carrerasa, Placido Domingo i frontmana U2. opis dystrybutora

Gatunek
Dokumentalny
Słowa kluczowe
przyjaciel, śpiewanie, opera, artysta zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2019-08-02 (kino), 2019-06-07 (świat)
Dystrybutor
Best Film
Wytwórnia
Imagine Entertainment
PolyGram Entertainment
StudioCanal zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, USA
Wiek
od 13 lat
Czas trwania
115 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Człowiek, który miał dar od Boga, ale ani przez chwilę nie myślał, że nim jest. Dokument niedorabiający nikomu aureoli ani uśmiechu, bo ten towarzyszy naszemu bohaterowi niemalże nieustannie. 8

Rockandrollowy dokument o legendzie opery. Tym jest film Pavarotti. Tym był sam maestro Pavarotti – rockandrollowcem. Dokument nie stawia na skandal, a tworzy wielką rzecz o wielkim człowieku bez odprawiania nabożeństwa, a z wigorem! Niewybiórczy i szczery utwór.

Dokument opowiada różnymi metodami narracyjnymi o jednym z najwybitniejszych głosów operowych, udowadniając, że nie tylko talentem licencuje swoją siłę i wielkość. Materiały archiwalne idąc pod rękę z wypowiedziami zza kadru powodują różną temperaturę, ale w żadnym momencie nie poczujemy wychłodzenia. Temperament dokumentu jest pararelny do temperamentu postaci, o której opowiada.

To rozpasany dokument ze względu na charakter Pavarottiego, ale też podejście twórcy, który nie chce w charakterze wysterylizowanego, bezosobowego biografizmu, a dynamicznie ściągnąć z piedestału artystę. Nie dokonuje tego w celach demaskacji, szukania sensacji, ale dla bliższego spotkania z Pavarottim. Nie polemizuje z jego talentem i jednocześnie podchodzi do niego z szacunkiem, ale bez tremy. Doskonała rozrzutność tego dokument polega rownież na pokazaniu poprzez odważne decyzje twórcze geniusza i jego anarchistyczną duszę operę w mniej hermetycznym charakterze.

Świetnie skrojony dokument rozdziela operę od mitu elitarności. Współpraca z muzykami sceny szeroko rozumianej jako popularna, pojawianie się tak często, jak w smokingu, tak i w koszulach hawajskich. Taka ekspresja, niepopularna, dla niektórych w kręgu artystycznym wręcz bluźniercza nie doprowadziła do zaniżenia artystycznej wartości muzyki operowej, a owa otwartość na pewne eksperymenty – rozwój i ewolucje. Bo taki też był sam tenor.

Nikt tutaj nie chce wywołać sporu i wejść w konflikt z jego niejednoznacznym wizerunkiem. Po prostu autor z powiewem letniej bryzy, a jednocześnie z fragmentami wciągających wirów wodnych w sposób żywiołowy nie podporządkowuje się jednoznacznie żadnej z wypowiedzi – czy to mediów, czy muzyków albo znajomych. Tworzy unikatowy portret.

Pavarotti przedstawia mężczyznę nadzwyczajnego i wyjątkowego nie tylko pod względem talentu, ale od ludzkiej strony jako człowieka, który miał wielkie zdolności, ale również wielki uśmiech i serce. Na tym koncentruje się reżyser. To piękne i przepełnione ciepłem, ale nie sztucznym ogrzewaniem, portretowanie postaci, a nie spięty pean na cześć supermana wśród muzyków operowych. Człowiek, który miał dar od Boga, ale ani przez chwilę nie myślał, że nim jest. Dokument niedorabiający nikomu aureoli ani uśmiechu, bo ten towarzyszy naszemu bohaterowi niemalże nieustannie.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

pajki_filmaniak 8

dużo można się dowiedzieć polecam

Współtworzą