Filmy rosjanin, rosjanka

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje rosjanin, rosjanka. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Fershampenuaz to zapadła mieścina na Uralu. Znana jest w świecie z powodu klęski Napoleona. Mieszkańcy żyją swoim życiem i niezbyt interesują się polityką. Nie żyje im się najlepiej i na pomoc władz nie mogą liczyć, tym bardziej że miejscowy ratusz to dosłownie ruina. W wojnę z Ukrainą nie wierzą. Gdy jednak anonimowi reporterzy odwiedzą ich ponownie tuż po wybuchu wojny, ich spojrzenie nieco ulegnie zmianom. Choć większość wierzy oficjalnej propagandzie, są i tacy, którzy nie mają złudzeń co do przyszłości Rosji, zwłaszcza że okoliczni mężczyźni zaczynają wracać z frontu odziani w trumny.
Nikt nie chciałby uciekać do kraju wroga ale czasami jest to jedyna droga ucieczki. Rodzina Kulikowów znalazła się w takiej sytuacji. Z Mariupola do Rostowa. Z tamtąd wywieziono ich pociągiem w nieznanym im kierunku. W Rosji pomagali im wolontariusze (Igor, Irina i Albert), którzy tutaj nie mają łatwego życia. Są szykanowani i zastraszani, ale muszą być twardzi, ktoś powinien pomóc Ukraińcom przedostać się do Estonii.


Obwód królewiecki podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej stał się nie tylko rosyjską enklawą, przypomina raczej osamotnioną wyspę. Kiedyś kwitła tu turystyka; ale od czasu pandemii granice zostały zamknięte. Wojna tylko pogorszyła sprawę. Co myślą o tej sytuacji mieszkańcy tego terenu?
Czym jest tożsamość w dzisiejszym świecie? Dla mieszkańców byłych republik radzieckich to problem bardziej skomplikowany. ZSRR zapoczątkował ten chaos: z jednej strony zawierał w sobie ponad sto grup etnicznych, z drugiej próbował im narzucić sztuczną tożsamość radziecką. W obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej pytanie o tożsamość nabiera znów znaczenia wśród obywateli dawnych republik ZSRR. Kazachska artystka, modelka z Transnistrii o ukraińskich korzeniach, rosyjskojęzyczni Estończycy i Niemcy pochodzący z ZSRR próbują zgłębić problem tożsamości.
Emigracja rosyjska spowodowana polityką Putina. Większość ucieka przed poborem do wojska ale są i tacy, którzy uważają, że w Rosji nie da się normalnie żyć. Często są to ludzie wrażliwi na innych, którzy w swej ojczyźnie byliby prześladowani. Tutaj pracują również na rzecz innych, wysyłając dary dla Ukrainy lub pomagając potrzebującym na miejscu. Tutejsi Ormianie mają mieszane uczucia, zwłaszcza że – odkąd pojawili się Rosjanie – ceny wynajmu poszły znacznie w górę.

Bez duszy

5,9
Głównym bohaterem filmu jest znany choćby z „Bezdroży” amerykański aktor Paul Giamatti, który gra tutaj samego siebie. Giamatti rozczarowany swoim życiem i wypalony wewnętrznie, nie potrafi skupić się na swojej najnowszej teatralnej roli w czechowowskim „Wujaszku Wani”. Dlatego postanawia oddać swoją duszę do popularnej ostatnio przechowalni i sprowadzić zamiast niej inną, bardziej pomocną przy jego pracy – duszę z Rosji. Fakt, że dusza Giamatti’ego wygląda jak ciecierzyca to tylko pierwsza z serii ironicznych niespodzianek, jakie czekają na bohatera.
Carl Jung jest uczniem doświadczonego uczonego Zygmunta Freuda. Pod opieką starszego mentora poznaje techniki pozwalające na zaglądanie w głąb ludzkich umysłów i wyłanianie z nich najmroczniejszych pragnień. Pewnego dnia do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung, przywieziona zostaje młoda i piękna pacjentka - Sabina. Wkrótce relacja między nim a nowo przybyłą zacznie wykraczać daleko poza zwyczajny schemat leczenia. Rodzący się między tą parą ognisty romans staje na drodze dalszej współpracy Junga z jego dotychczasowym przełożonym - Freudem. Obaj zaczynają między sobą ostro rywalizować. Dzięki Sabinie, Carl staje u progu odkrycia całkowicie nowatorskiej i niezwykle kontrowersyjnej metody leczenia ludzi chorych psychicznie. Dzięki niej będzie mógł poznać głęboko skrywane i nigdy niewypowiedziane sekrety.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…