Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje kultura żydowska, judaizm.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Krótki film, który obrazami stara się przedstawić historię narodu żydowskiego. Akcja dzieje się w starej synagodze i na cmentarzu Remu w Krakowie. Najpierw kamera pokazuje nam wnętrza i nagrobki, by następnie przejść do obrazów Żydów opuszczających getta i obozy zagłady. Łącznikiem jest młoda kobieta, która przechadza się po synagodze.
Film powstały na podstawie książki Isaaca Bashevisa Singera. Na początku XX wieku w Polsce, żydowska dziewczyna w męskim przebraniu uczęszcza do szkoły, gdzie studiuje Talmud. Tam doświadcza romantycznej, nieszczęśliwej miłości...
Film opowiada historię żydów zamieszkałych w 1905 roku w niewielkiej wsi ukraińskiej Anatewka. Główny bohater Tewje jest wiejskim mleczarzem, dla którego tradycja jest sprawą najistotniejszą (mawia często: "bez niej życie wyglądałoby tak chwiejnie, jak skrzypek na dachu"). W domu Tewje, każdy jest zajęty przygotowywaniem się do szabasu. Jego kłótliwa żona, Golde, bez przerwy instruuje i poucza pięć córek, Tzeitel, Hodel, Chava, Shprintze i Bielke o ich zadaniach. Trzy najstarsze dorosły już do małżeństwa. Wiejska swatka Jente przybywa z wiadomościami dla Golde: bogaty rzeźnik Łazarz Wolf, wdowiec w wieku Tewje,
chce poślubić Tzeitel, ich najstarszą córkę. Córki Tewjego zaś marzą o bardziej atrakcyjnych narzeczonych, Tzeitel jest już zakochana w krawcu, Motelu Kamzoil. Tewje dostrzega nieszczęście córek i wytyka Jehowie, że nie uczynił zeń bogacza, musi teraz wybrać czy życie zgodnie z tradycją jest ważniejsze nad szczęście córek…
Po szoku wywołanym atakiem zamachowca-samobójcy w 2015 r. Raphael Mehlman (Arthur Molinier), młody paryski Żyd, ponownie rozważy swoje życie i wiarę. Jego brat, pisarz Joël Mehlman (Franck Zerbib), rozwija powieść, a następnie zatraca się między swoimi bohaterami a rzeczywistością, mieszając w ten sposób swoją fikcję z własnym życiem.