Filmy lata 30., okupacja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje lata 30., okupacja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Nicholas "Nicky" Winston (Anthony Hopkins) odwiedza Pragę w grudniu 1938 roku, odnajdując rodziny, które uciekły przed nazistami w Niemczech i Austrii, żyjące w rozpaczliwych warunkach, bez schronienia i jedzenia. Natychmiast zdał sobie sprawę, że to wyścig z czasem. Ile dzieci on i jego zespół zdołają uratować przed zamknięciem granic? Film na podstawie prawdziwej historii.

Pianista

8,1
Biografia Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, który przeżył piekło wojny.
Rok 1937. Tenzin Gyatso, rozkoszny dwulatek z biednej, tybetańskiej rodziny, przygląda się rozłożonym przed nim przedmiotom. Dla niego to tylko zabawa, ale dla obserwujących tę scenę mnichów buddyjskich bezbłędne rozpoznanie przez malca przedmiotów należących do zmarłego właśnie XIII Dalaj Lamy i uznanie ich za własne to znak, że ów malec jest XIV Dalaj Lamą - XIV wcieleniem (reinkarnacją) Buddy Miłościwego. W przyszłości sądzone mu zatem będzie stać się religijnym i politycznym przywódcą Tybetu...


Pokuta

7,3
7,3
Trzynastoletnia Briony Tallis pochodząca z zamożnej rodziny posiada ogromną wyobraźnię, którą wykorzystuje do pisania sztuk i opowiadań. Rodzice są zachwyceni jej talentem pisarskim. Briony napisała kolejną sztukę, którą chce wystawić podczas rodzinnego zjazdu, mają jej w tym pomóc jej kuzynka oraz bliźnięta. Jednakże okazuje się, że kuzyni są beznadziejnymi aktorami i cały plan spełza na niczym. Briony, w chwilach wolnych od pisania szpieguje syna pokojówki Robbie'go, w którym jest zadurzona. Okazuje się, że Robbie romansuje z jej starszą siostrą Cecylią. Kiedy pewnej nocy jej kuzynka Lola zostaje zgwałcona, Briony jest pewna, że widziała jak zrobił to Robbie. Młody człowiek wbrew protestom Cecylii, zostaje wtrącony do więzienia, a następnie wysłany na wojnę do Francji...
Matka dwóch dziewczynek zapada na śmiertelną chorobę. Ich ojciec, ubogi rybak, musi je oddać. Młodsza z sióstr, Chiyo, trafia do domu, w którym dziewczęta przygotowywane są do roli gejsz. Ma tam pracować jako służąca. Jednak wyrasta na piękną młodą kobietę. Zbyt piękną by tylko sprzątać i usługiwać. Ale wśród gejsz, także panuje ostra konkurencja. W ich małym światku wiele jest podłości i zawiści. Doświadczona gejsza Hatsumowo widzi w Chiyo rywalkę. Sprawia, że życie dziewczyny zamienia się w piekło. Wszystko się zmienia dopiero po przypadkowym spotkaniu z zamożnym biznesmenem. Dzięki jego wpływom oraz pomocy mentorki, Memehy, Chiyo staje się gejszą. O jej względy zaczynają zabiegać najważniejsi mężczyźni w mieście. Chiyo, teraz gejsza Sayuri, staje się legendą... jednak dziewczyna nie jest szczęśliwa. Gejszom nie wolno kochać, a ona oddała serce mężczyźnie, z którym nigdy nie będzie mogła się związać.
Trwa właśnie wojna. Na małej stacji kolejowej Kostomlaty, gdzieś w Czechach, znudzeni kolejarze czekają na kolejne pociągi, które nierzadko się spóźniają. Aby czas szybciej płynął, opowiadają sobie o swoich miłosnych przygodach. Główny bohater, młody aspirant Milos ma problemy ze zdobyciem pierwszej dziewczyny. Stara się to jednak osiągnąć za wszelką cenę.
Dziewczynka urodziła się w skromnym dworku szlacheckim gdzieś na Wileńszczyźnie, w 1900 roku, jako dziewiąte dziecko w rodzinie, na dodatek wcześniak. Takie traktowano wówczas jako coś gorszego i określano mianem „bożej podszewki”. Ale właśnie pod podszewką świata ukryte są ściegi historii, a ta jest pełnoprawnym bohaterem rodzinnej sagi, rozgrywającej się niemal na przestrzeni półwiecza. Przez dom „bożej podszewki” czternastoletniej dziewczynki – przetacza się front Wielkiej Wojny. W 1920 roku dworek młodej panny musi stawić czoło nadciągającej nawale bolszewickiej. Podczas II wojny światowej dojrzała już bohaterka ogląda kolejno przychodzące i odchodzące fale okupacji niemieckiej, rosyjskiej, litewskiej. Jest świadkiem przemocy, rozpasania i zbrodni.
Wolne miasto Gdańsk na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Oskar Matzerath (David Bennent), syn Kaszubów żyjących na styku polskiej i niemieckiej kultury, jest absolutnie niezwykłym chłopcem. Mając dość świata dorosłych i początków narodowego socjalizmu w Niemczech, podczas swoich trzecich urodzin postanawia się temu sprzeciwić – rzuca się ze schodów, aby w konsekwencji przestać rosnąć. Ukryty w ciele trzylatka, obserwuje rosnący wpływ nazistowskiej ideologii na otaczający go świat. Jego bronią w walce z zastanym porządkiem są tytułowy blaszany bębenek i przeszywający krzyk. Problem w tym, że świat pozostaje głuchy na jego protesty.
Film ukazuje losy żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Niemiecki oficer Christian akceptuje coraz mniej to co niesie wojna, podczas gdy Amerykanin Ackerman wspina się po szczeblach hierarchii militarnej..
Typowa polska ulica czasów wojny. W jednej z kamienic mieszkają Polacy, Kuśmierkowie, i Żydzi, Libermanowie. Gdy wybuchnie wojna, Polacy podpisują folkslistę i podejmują współpracę z Niemcami, a Libermanowie lądują w getcie. Kuśmierkowie zajmują pożydowskie mieszkanie…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…