Biograficzny 2002

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 71 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 2002 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pianista

8,1
Biografia Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, który przeżył piekło wojny.
Film jest oparty na prawdziwej historii Franka Abagnale'a, najmłodszej osoby w historii, która znalazła się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Frank Abagnale nie był zwykłym złodziejem, nie włamywał się do domów i nie kradł kosztowności. Jego specjalnością stały się banki, linie lotnicze. Frank dokonał wszystkich swoich fałszerstw w przeciągu 5 lat, zarobił ponad 2,5 mln $ we wszystkich stanach Ameryki i w 26 krajach. W ciągu swojej złodziejskiej "kariery" Frank wielokrotnie wcielał się w przedstawicieli różnych profesji: był pilotem linii lotniczych Pan-Am, lekarzem, profesorem uniwersytetu a nawet asystentem prokuratora generalnego.
Epiczne spojrzenie na Juliusza Cezara, ostatniego dyktatora Rzymu, którego śmierć zasygnalizowała również koniec Republiki Rzymskiej.


Frida

7,2
Frida Kahlo z pasją poświęca się malarstwu po wypadku, z którego ledwie uszła z życiem. Natchnienia dostarcza jej burzliwe małżeństwo i trudna sytuacja polityczna.
Dwóch chłopców zostaje wysłanych do obozu reedukacyjnego maoistów z powodu inteligenckiego pochodzenia. Obaj zakochują się lokalnej piękności, córce krawca. Chłopcy zaszczepiają w niej miłość do książek - do powieści Flauberta, Tołstoja, Hugo i do ich ukochanego Balzaka. Dzięki nowym doświadczeniom dziewczyna ma odwagę opuścić rodzinną wioskę i rozpocząć nowe życie.
João Francisco dos Santos (Lázaro Ramos) to groźnooki uliczny bandyta i prostytutka w jednym, którego wielkim marzeniem jest występować na scenie, tak jak jego wielka idolka - Josephine Baker. W podupadłym pensjonacie w sercu Lapy, dzieli swój świat ze swoją "żoną" i prostytutką, Lauritą, jej córeczką, oraz z Tabu - wspólnikiem w małych przestępstwach i jego “niewolnikiem". João Francisco dobrze zna lokalny światek mętów społecznych, ma dobre kontakty z właścicielem baru Błękitny Dunaj, gdzie świetnie współegzystują ze sobą: prostytucja, narkotyki i skorumpowani policjanci. Jego wybuchowy temperament i umiejętności w sztukach walki czynią z niego fascynującą i przerażającą postać. Ten hebanowo czarny, postawny i wysoki, nieustraszony i charyzmatyczny złodziej, staje się dla lokalnej bohemy ojcem, matką, mężem, doradcą i mścicielem, prawdziwą legendą. Zdolny do wszystkiego: w jednej chwili, w masce i piórach śpiewa niczym Edith Piaf, by w następnej kopać niczym Bruce Lee. Oskarżony o kradzież, której nie popełnił, João Francisco zostaje skazany na 6 miesięcy więzienia za stawianie oporu policji, która przyszła go aresztować. Po wyjściu na wolność przekonuje właściciela baru Błękitny Dunaj, by ten pozwolił mu występować na scenie. W barwnym stroju i świecącym makijażu, João Francisco zdobywa wreszcie uznanie publiczności, którego tak pragnął. Po tylu latach szczęście chyba się do niego w końcu uśmiechnęło...
Służący w armii Antwone Fisher jest ceniony przez przełożonych, ale często nie radzi sobie z emocjami. W końcu zostaje skierowany na terapię, którą prowadzi dr Jerome Davenport. Lekarzowi udaje się przełamać opór pacjenta. Okazuje się, że jako sierota Antwone trafił do rodziny zastępczej, w której był maltretowany i wykorzystywany seksualnie.
Solange (Bożena Stachura), córka wielkiej francuskiej pisarki George Sand (Danuta Stenka) zakochuje się bez pamięci w kochanku matki, genialnym kompozytorze Fryderyku Chopinie (Piotr Adamczyk) i nie cofnie się przed niczym, aby go matce odebrać. Z drugiej strony, syn George, Maurycy (Adam Woronowicz), pozbawiony talentu malarz, zazdrosny o miłość matki i geniusz Chopina, zrobi wszystko, aby zniszczyć ich szczęście. Ten rodzinny dramat, wtopiony w muzykę Chopina, ukazuje, jak strasznie niszczącą siłą jest pragnienie miłości i zazdrość o sławę.
"24 Hour Party People" to historia muzycznej sceny Manchesteru, od punka, do początku muzyki rave, widziana oczami Tony'ego Wilsona, dziennikarza, właściciela wytwórni płytowej Factory Records i klubu muzycznego Hacienda. Film opisuje jego związki z takimi zespołami jak Joy Division, czy Happy Mondays.
Paryż, lata 70-te. Maria Callas, wielka diwa operowa, czuję się zmęczona ciągłymi występami na wielkiej scenie. Śmierć jej męża Onassisa, niewiarygodnego miliardera, wprawiła ją w bardzo zły nastrój. Zaczyna powoli mówić o zakończeniu kariery. Jej wieloletni manager stara się jednak ją namówić, aby dała jeszcze jeden pożegnalny występ.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…