Filmy stefan żeromski

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje stefan żeromski. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Lata dziewięćdziesiąte XIX wieku w zaborze rosyjskim. W kieleckim gimnazjum rozpoczynają naukę Marcin Borowicz i Andrzej Radek. Marcin, syn szlachcica, boleśnie przeżywa rozstanie z domem rodzinnym, nieco zagubiony łatwo poddaje się szkolnemu rygorowi, co więcej - daje się wciągnąć w rusyfikacyjną "działalność naukową", popieraną przez dyrekcję. Dla Radka, dziecka z czworaków, gimnazjum jest jedyną szansą awansu - chociaż nie za wszelką cenę. Mimo wielu różnic, między chłopcami rodzi się przyjaźń. Dzięki tej przyjaźni i przybyłemu z Warszawy Bernardowi Zygierowi, Borowicz otrząsa się ze swego zniewolenia: kiełkują w nim uczucia patriotyczne. To miara dojrzałości, podobnie jak pierwsze uczucie do pięknej Biruty.
Ewa, dziewczyna ze zubożałej szlacheckiej rodziny ma romans z Łukaszem, sublokatorem któremu jej matka wynajmuje pokój. Łukasz jest żonaty i nie udaje mu się uzyskać rozwodu. Zostawia Ewę i wyjeżdża, ale Ewa wpada na jego ślad i podąża za nim. Łukasz zostaje ranny w pojedynku i tylko troskliwa opieka Ewy pozwala mu wrócić do zdrowia. Wynajmują pokój i próbują żyć razem. Łukasz wyjeżdża ponownie celem uzyskania rozwodu, a Ewa rodzi dziecko, które pod wpływem szoku potem topi. Dowiaduje się bowiem, że Łukasz uzyskawszy rozwód ożenił się z inną bogatą panną. Ewa wiąże się z kryminalistą, brutalem i oszustem Antonim Pochroniem, a szantażem zostaje wrobiona w morderstwo starego hrabiego Szczerbica. Ucieka do Polski i zostaje prostytutką.

Popioły

6,8
Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt spotyka obdartych polskich żołnierzy, śpiewających „Mazurek Dąbrowskiego”. Niebawem arystokrata wraca do ojczyzny. Los styka go tu z młodym szlachcicem, Rafałem Olbromskim, który zostaje jego sekretarzem i towarzyszy mu w podróżach.


Film opowiada historię miłości młodej szlachcianki Salomei Brynickiej i księcia Józefa Odrowąża z okresu Powstania Styczniowego. Ranny Książe trafia do dworku, w którym mieszka córka powstańca Salomea wraz z opiekującym sie nią starym sługą, Szczepanem. Między młodymi rodzi się uczucie. Klęska powstania cały czas przewija się przez życie dworu. Jest on nieustannie rewidowany przez kozaków, dochodzi do sporów i waśni pomiędzy jego mieszkańcami, a przejeżdżającymi członkami Rządu Narodowego. Podczas jednego z najazdów kozaków, jedynie szlachetność i serce oficera carskiego dla miłości powstańca i młodej kobiety, ratuje dwór przed spaleniem. Pewnego dnia do dworu przyjeżdża matka księcia. Jej wizyta będzie miała silny wpływ na dalsze losy kochanków.
Historia działań grupki przyjaciół walczących z działaniami caratu, jego polityką wobec robotników, a także myślących o walce o niepodległość. Główną postacią opowieści jest Jan Czarowic. Zostaje on ranny podczas wiecu, musi uciekać; mimo to dalej wraz z przyjaciółmi – Danem, Marią, Osetem i Anzelmem – prowadzi działalność rewolucyjną. Anzelm zostaje schwytany i szantażowany poprzez groźby wobec jego dzieci. Skutecznie. Reszta jego towarzyszy szybko trafia do więzienia, gdzie są torturowani. Niespodziewanie z pomocą przychodzi Krystyna, jak się wydawało Janowi, lekkomyślna dziewczyna, do której mimo to żywił gorące uczucie.
Adaptacja powieści "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego. Doktor Tomasz Judym po ukończeniu studiów medycznych w Paryżu może założyć dobrze prosperujący gabinet lekarski w Warszawie. Jego zacięcie społecznikowskie, chęć szerzenia oświaty zdrowotnej i niesienia pomocy, każe mu udać się na prowincję… Wierny swemu posłannictwu organizuje leczenie chłopów żyjących w nędzy i ciemnocie. Ponieważ popada w konflikt z dyrektorem uzdrowiska opuszcza Cisy. Za namową inżyniera Korzeckiego wyjeżdża na Śląsk. Kiedy przyjeżdża tam jego ukochana Joanna, odrzuca uczucie w imię wyższych racji…
Bazujący na powieści Stefana Żeromskiego film opowiada historię nieszczęśliwej miłości księcia Odrowąża i Miji. Ranny podczas walk powstańczych książę dociera resztką sił do domu rządcy Brynickiego, gdzie trafia pod troskliwą opiekę jego córki. Mija narażając życie oraz własny honor ukrywa go i dba o jego szybki powrót do zdrowia. Dni płyną, a pomiędzy dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, podsycane dodatkowo wspólnymi marzeniami o wolnej Polsce. Sielanka nie trwa długo, gdyż o syna upomina się matka, która nie zamierza pozwolić na mezalians.

Grekh

0,0
Słowa kluczowe

Proszę czekać…