Apocalypto

7,5
7,3
Owiana legendami zagadkowa cywilizacja Majów na wielkim ekranie. Opowiedziana w konwencji przygody historia o ludzkich namiętnościach, dramatach i walce na śmierć i życie w sercu nieprzeniknionej jeszcze przez hiszpańskich konkwistadorów dżungli.

Zaginione cywilizacje czyli... gibsonowskie epatowanie okrucieństwem 7

Gdzieś w dżungli mieszkają różne plemiona, które często nie wiedzą o swoim istnieniu. Łapa Jaguara i jego pobratymcy wiodą spokojne życie troszcząc się swoje rodziny. Ale niestety jego szczęście z młodą ponownie brzemienną żoną i synkiem nie trwa długo. Znienacka napadnięty, zostaje pojmany do niewoli wraz z wieloma współplemieńcami...

Apocalypto (2006) - Gerardo Taracena, Rudy Youngblood

Film Mela Gibsona, który jest współscenarzystą i reżyserem, zrealizowany z wielkim rozmachem i nie mniej wielkim realizmem. Jeśli spojrzeć na tę produkcję tylko i wyłącznie jak na kategorię przygodową, może się podobać.

Film pełen napięcia, zaskakujących zwrotów akcji. Dominujący przede wszystkim jest obraz, a słowo zredukowane do niezbędnego minimum. Wrażenie z pewnością robią doskonałe zdjęcia. Najpierw obserwujemy piękne, wręcz sielankowe krajobrazy nieprzebytej dżungli. Ale ten idylliczny widok to niewielka, choć istotna część filmu. Znacznie bardziej ekscytujące, wręcz zapierające dech, kadry filmowane „w biegu” kamery w trakcie ucieczki i pogoni.

Apocalypto (2006) - Rudy Youngblood

Prawie 140 minut skrajnych emocji w większości z tym związanych. Dostarczają ich też sceny barbarzyńskich i „wyrafinowanych” metod traktowania jeńców. Są wręcz odrażające, przepełnione okrucieństwem oprawców, budzące litość i współczucie dla ofiar. Sceny owszem ekscytujące, może nawet konieczne, ale... ja po prostu nie lubię przesadnego epatowania widza okrucieństwem. Mel Gibson niestety dał tego wyraz nie tylko w tym filmie - uczynił to również w sławetnej Pasji. Może skomercjalizowane kino wymaga dzisiaj od producenta, scenarzysty czy reżysera, aby zwrócić uwagę „mocnymi”, pełnymi przemocy krwawymi scenami, aby przyciągnąć widza.

Apocalypto to również próba pokazania relacji miedzy plemionami prekolumbijskimi, które dzisiaj niektórzy nazywają prymitywnymi. Czy rzeczywiście? Wspaniała cywilizacja Majów jednak w końcu upadła. Gibson usiłuje znaleźć odpowiedź, jakim sposobem osiągnęła taką potęgę. Czy mu się to udało? Warto obejrzeć...

Apocalypto (2006) - Rudy Youngblood

Film niesie ze sobą przesłanie, które zawiera motto Willa Duranta „Wielką cywilizację można pokonać od zewnątrz, dopiero gdy ulega rozkładowi od wewnątrz.”

Zmierzając do kresu, chcę jeszcze zwrócić uwagę na bardzo wymowną końcową scenę filmu: przybijające do brzegu statki konkwistadorów. Oto przyczyna... dla współczesnego widza raczej oczywista.

Apocalypto (2006) - Rudy Youngblood

Film mimo dużej (jak dla mnie zbyt dużej) dawki okrucieństwa, dla wielu widzów z pewnością jest obrazem interesującym, przede wszystkim ze względu na swoją atrakcyjność przygodową.

8 z 12 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 107
Camizi 7

Podoba mi się, jak jest zrobiony. Obsada oparta jest nie na znanych nazwiskach, ale na osobach wyglądających autentycznie w swoich rolach (bierz przykład, Hollywoodzie). No i postaci nie mówią po angielsku. Można? Można.
Podczas seansu wzbudza dość duże emocje, głównie przez duży poziom okrucieństwa. Dopiero na drugi dzień, jak opadną, dostrzega się, że fabuła jakaś arcyciekawa jednak nie była. Moim zdaniem bardzo słabo wypada wątek kobiety i dziecka uwięzionych w dole.

tropical

1. pierwsza połowa filmu jest fajna, pokazuje życie w wiosce Indian;, aktorzy pasujący do ról, dobrani z ludzi miejscowych z Ameryki Środkowej/Południowej; nawet język zastosowano oryginalny
2. druga połowa to kino akcji typu Rambo/Predator; samotny Indianin ścigany w dżungli rozprawia się z grupą prześladowców za pomocą pułapek i sprytu
Cały film to zmarnowany potencjał, szkoda bo tematyka jest ciekawa, filmów o Indianach z Ameryki Środkowej/Południowej czy późniejszych okresach konkwistadorach, kolonistach itd. nie powstało zbyt wiele. Mimo wszystko można zobaczyć, choć "Aguirre" i "Misja" to akurat lepsze filmy.

Mort_Rainey 6

Mieszane uczucia – Hmm,podobało mi się.Jedyne co jest na minus to to że film miejscami się strasznie dłuży.A ogólnie to wszystko jest fajne:).No i oczywiście krew leje sie stumieniami, a to ja w Gibsonie lubie najbardziej:)

Hmm po Eragonie stwierdziłem że nie da sie oglądąnąć w jeden dzień dwa gnioty więc polecam:P

Snajper315 7

Na dwie godziny przykuwa do ekranu, ale po jednej sesji już nie ma po co wracać. Fabuły tu prawie nie ma, za to jest akcja, akcja i jeszcze więcej akcji. To nie jedyny plus, a cały film odebrałem bardzo pozytywnie – aktorstwo pozwala całości tak naturalnie płynąć, ujęcia są mistrzowskie, a końcówka intryguje. Tylko szkoda tej jednowymiarowości.

pajki_filmaniak 8

co za film brawo Mel Gibson brutalny dużo akcji polecam

Więcej informacji

Proszę czekać…