Skóra, w której żyję 2011

La piel que habito
Film

Od czasu, gdy żona doktora Roberta Ledgarda (Antonio Banderas), znanego chirurga plastycznego, spłonęła w wypadku samochodowym, próbował on stworzyć nową ludzką skórę, która mogłaby ją ocalić. Po dwunastu latach badań udaje mu się wyhodować skórę, będącą prawdziwą zbroją, chroniącą przed wszelkimi zagrożeniami. Przez… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz inne 4 nagrody, 16 nominacji i 2 udział w konkursie zobacz więcej
Antonio Banderas
jako Robert Ledgard
Elena Anaya
jako Vera Cruz
Marisa Paredes
jako Marilia
Jan Cornet
jako Vicente
Roberto Álamo
jako Zeca
Eduard Fernández
jako Fulgencio
José Luis Gómez
jako Szef Instytutu Biotechnologii
Blanca Suárez
jako Norma Ledgard
Susi Sánchez
jako Matka Vicente
Bárbara Lennie
jako Cristina
Fernando Cayo
jako Lekarz
Chema Ruiz
jako Policjant

Od czasu, gdy żona doktora Roberta Ledgarda (Antonio Banderas), znanego chirurga plastycznego, spłonęła w wypadku samochodowym, próbował on stworzyć nową ludzką skórę, która mogłaby ją ocalić. Po dwunastu latach badań udaje mu się wyhodować skórę, będącą prawdziwą zbroją, chroniącą przed wszelkimi zagrożeniami. Przez lata eksperymentów i prób doktor Ledgard potrzebował trzech rzeczy: braku skrupułów, asystenta i królika doświadczalnego: najlepiej człowieka. Skrupuły nie były dla doktora żadnym problemem, najwierniejszą asystentką została Marilia (Marisa Paredes), kobieta opiekująca się nim od dnia jego narodzin, a jeśli chodzi o doświadczalnego królika... Ledgard nie bał się sięgnąć po najbardziej drastyczne rozwiązanie... opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
na podstawie powieści
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2011-09-16 (kino), 2011-05-19 (świat), 2012-03-23 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
El Deseo D.A. S.L.U.
FilmNation Entertainment
Instituto de la Cinematografía y de las Artes Audiovisuales (ICAA) (współfinansowanie) zobacz więcej
Kraj produkcji
Hiszpania
Inne tytuły
The Skin I live In (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
117 minut
Budżet
13 000 000 EUR
Wiadomości 6
Ewa Drab krytyk

„Skóra, w której żyję” stanowi kwintesencję stylu Almodóvara. Reżyser podejmuje regularnie powracające w jego twórczości motywy z podwójną intensywnością. przeczytaj recenzję

Łukasz Gręda krytyk

Rację mają ci, którzy nazywają ten film najgorszym w dorobku Hiszpana. To niezamierzona parodia w kostiumie thrillera, która niewiele wnosi do twórczości reżysera. przeczytaj recenzję

Kamil Witek krytyk

Tych, których Almodovar zawiódł „Przerwanymi objęciami” od razu uspokoję – Hiszpan obniżenie lotów ma już za sobą. przeczytaj recenzję

Katarakty Owsianko użytkownik
  • 5

Lubię szalone kino Almodovara; tym razem zostałem dodatkowo zachęcony entuzjastycznymi recenzjami. Gdyby nie to, być może oceniłbym ten film wyżej. przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Mężczyzna, który wchodzi do sklepu z sukniami, by przynieść ubrania dla swojej żony, to Agustín Almodóvar, producent filmu i brat reżysera Pedro Almodóvara. zobacz więcej

Wpadka

Kiedy Vera przyjeżdża do sklepu odzieżowego taksówką, wyraźnie widać, że jest to ford c-max. Jednak w następnym ujęciu, gdy w odbiciu szyby widać odjeżdżający samochód, jest to volkswagen jetta. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery "Tarantula" - pierwowzór literacki — Już 6 września (2011r, fdb.pl) trafi na półki polskich księgarń "Tarantula" Thierry’ego Jonqueta, na podstawie której Pedro Almodóvar napisał scenariusz swojego najnowszego filmu. Powieść pierwotnie ukazała się po polsku w 2008 roku, ale teraz otrzyma nową okładkę, wzorowaną na plakacie filmu Skóra, w której żyję. Kim jest piękna Ewa, z którą wzięty chirurg... zobacz więcej

Komentarze do filmu 11
Czudi 7

Skondensowana Moda na sukces – Spoiler zone
Jako, że nie jestem znawcą ani fanem Almodóvara, postanowiłem skorzystać z okazji i obejrzeć jego najnowszy film, którego kilka pozytywnych recenzji czytałem.
Historia jest niezwykła, chyba wszyscy bohaterowie mają jakieś zaburzenia psychiczne; matka, która oddała obu synów, jej chłopcy – obaj psychopaci, jedynie świat ich otaczający zupełnie inny – córka będąca ofiarą środowiska, a na końcu główny bohater o niezdrowej seksualności, która sprowadza na niego karę o jakiej nie śnił w najgorszych koszmarach, a wszystko zmiksowane sposób dość oryginalny. Tu małe "ale", ponieważ miałem pewne podprogowe skojarzenia z Transameriką, która ma w jakiś sposób podobny wątek zmiany płci.

Wrażenia dopiszę wieczorem, bo czasu brak

Czudi Czudi 7

To co w filmie podoba się, to groteskowość wielu sytuacji, absurd w sytuacjach, gdy dzieją się rzeczy straszne, dalekie od wszelkich norm, a u nas na ustach mimo tego pojawia się uśmiech.
Postać "Tygryska" w głównej mierze jest odpowiedzialna za taki stan rzeczy. Zaczynając od komediowej identyfikacji tożsamości syna, poprzez cały jego pobyt w rezydencji, nie ma możliwości by jego postać potraktować całkowicie serio, mimo że to morderca i psychopata.
Zastanawia mnie czy Robert był chory wcześniej i dlatego żona go zdradziła, czy tylko – tak jak mówi jego matka – miał zbyt romantyczne podejście do kobiet. Nie udało mi się rozwikłać jaka jest geneza jego choroby; odpowiedź, że śmierć żony i córki, w tym konkretnym przypadku, wydaje mi się nie być pełna.

justangel Czudi 6

@Czudi : Jak najbardziej zgadzam się z ta opinią, choć moja ocenia filmu jest niższa (6/10). Jednak w porównaniu do wcześniejszych filmów Almodovara ten jest mniej groteskowy i absurdalny, przez co traci na klimacie. I mimo, że wydarzenia w nim przedstawione powinniśmy oglądać z przymrużeniem oka, to nieraz zdarzało mi się traktować je poważnie, co powodowało, że całość traciła sens. Może za mało tu było humoru, może spodziewałam się czegoś innego, ale ten film jest jednym ze słabszych filmów tego reżysera.

micamic 10

Mistrzostwo – Zawsze lubiłem filmy Almodovara ale ten mnie po prostu powalił na kolana. I nie tylko chodzi o pokrętną fabułę ale o genialne zgranie wszystkich elementów całość, która idealnie współgra: muzyka, obraz, aktorstwo, scenografia – wszystko niesamowicie wyszukane, w najlepszym guście.
Znam opinie wielu, którym tym film się nie podoba, zresztą nazwanie go "interesującym" uważam za totalne nieporozumienie. Almodovar wciąga widza w swoją skomplikowaną układankę, zmusza do przemyśleń sięgających daleko poza film.
Gorąco polecam, ale muszę przyznać, że film tylko dla ludzi otwartych, którzy potrafią balansować po cienkiej linii pomiędzy almodovarowską ironią a realizmem.

Jana micamic

No to mnie zaintrygowałeś! Już czas jakiś przymierzam się do zmierzenia się z kolejnym Almodóvarem, a ta opinia utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę to zobaczyć. Tym bardziej, że bardzo lubię filmy tego reżysera… ale do tej pory jakoś nie było okazji:)

i_darek1x 7

Dobry! – Interesujący scenariusz ,dobra obsada no i dobrze się ogląda !

Darth_Artur 2

"przepraszam" – Przepraszam – pierwsze słowa po seansie osoby, która zaciągnęła mnie na to do kina. Zaznaczę, że od początku nie przejawiałem większych chęci pójścia na ten film, jednak jakoś wyszło, że w końcu trafiłem na salę kinową. Żałuję. Scenariusz jak w telenoweli, o czym pisał już Czudi. Niby był w pewnym stopniu zaskakujący, ale w którymś momencie to się śmieszne już zrobiło. Próbuję znaleźć coś co mi się w tym filmie podobało i jedyne co mi przychodzi do głowy to białe BMW, którym jeździł Banderas.

To tak na świeżo, może po jakimś czasie ogarną mnie przemyślenia, po których będę miał lepsza opinie, ale zaraz po wyjściu z kina jest tak jak napisałem wyżej.

Czudi Darth_Artur 7

Spoiler
U mnie skojarzenie z telenowelą nie było bolesne, ponieważ z grubsza konwencja mi podeszła. Jednym z pozytywnych aspektów była dyskusja po filmie czy Vera/Vicente po wszystkich zabiegach to mężczyzna, a może jednak kobieta. Kryterium oceny jest dwuznaczne i stawia w dość trudnej sytuacji osoby dla których kwestie płci są czaro-białe.

Trochę czasu minęło, więc może to dobry czas na refleksje.
SPOILERY

> Czudi o 2011-10-06 02:52 napisał:
> U mnie skojarzenie z telenowelą nie było bolesne, ponieważ z grubsza konwencja
> mi podeszła.

Niestety u mnie to była bariera nie do pokonania, szczególnie w tego typu filmie. Gdyby gatunkiem był Dramat / Komedia i dodano by jakieś elementy które dawały by do zrozumienia, że na opowieść trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, wówczas może sprawa miała by się inaczej. Jednak przy tej produkcji stworzenie takiego scenariusza to był strzał w stopę, przynajmniej jak dla mnie. Może twórcy liczyli, że takim zabiegiem zachęcą do filmu więcej ludzi, w końcu całkiem sporo ludzi lubi telenowele.

> Jednym z pozytywnych aspektów była dyskusja po filmie czy
> Vera/Vicente po wszystkich zabiegach to mężczyzna, a może jednak kobieta.
> Kryterium oceny jest dwuznaczne i stawia w dość trudnej sytuacji osoby dla
> których kwestie płci są czaro-białe.

Motyw zmiany płci jest czymś wartym uwagi. Nie wiem jednak czy dodanie takiej otoczki jak w tym filmie nie odciągnęło widza od rozważań z tym związanych. Wśród moich współoglądaczy głównym motywem przewodnim rozmów była historia romansu lekarza z pacjentem, który wcześniej był wrogiem.
Zresztą, nie jestem specjalnym koneserem tego typu kina, ale sądzę, że są lepsze filmy poruszające ten temat.

jedno słowo: MAJSTERSZTYK! – polecam, kumulacja Almodovara!

Chyba się skuszę. Po pierwsze dlatego, że to Almodóvar, którego filmy lubię. Po drugie zaś, ze opinii niewiele i bardzo skrajne. No i po trzecie Banderas:) Muszę więc "przekonać się" sama, warto czy nie…

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
ferhin2
166 pkt.
2
Marac
160 pkt.
3
Czudi
140 pkt.
4
Aladyn
90 pkt.
5
kaskader
78 pkt.
6
Hsi_Nao
51 pkt.
7
Sweet_Foxy
50 pkt.
8
Bluejohn_26
50 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…