Teoria wszystkiego 2013

The Zero Theorem
Film

W niedalekiej przyszłości wszechwładna korporacja powierza szalonemu geniuszowi komputerowemu zadanie udowodnienia przełomowego twierdzenia matematycznego.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Matt Damon
jako Zarządca
Christoph Waltz
jako Qohen Leth
Tilda Swinton
jako Dr Shrink-Rom
Ben Whishaw
jako Doktor
Peter Stormare
jako Doktor
David Thewlis
jako Joby
Mélanie Thierry
jako Bainsley
Lucas Hedges
jako Bob
Dana Rogoz
jako Dziewczyna z pizzą
Sanjeev Bhaskar
jako Doktor
Emil Hostina
jako Szczupły klon
George Remes
jako Policjant

W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde – nawet najskrytsze ich pragnienia - są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje. Ukrywający się przed światem ekscentryczny geniusz Qouen Leth (Christoph Waltz) otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata (Matt Damon) tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką (Tilda Swinton), namolnym szefem, tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks oraz czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat... opis dystrybutora

Gatunek
Sci-Fi, Dramat
Słowa kluczowe
haker, sen, izolacja, czarna dziura zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2014-05-23 (kino), 2013-09-02 (świat), 2014-09-08 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
Voltage Pictures
Zanuck Independent
Mediapro Pictures zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Rumunia, USA, Francja
Inne tytuły
Teoria zera (Polska) (tytuł TV)
Le théorème zéro (Kanada)
Teoria suprema (Rumunia)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
107 minut
Wiadomości 3
Marta Bałaga krytyk

„The Zero Theorem” porusza filozoficzne tematy tak naprawdę ich nie zgłębiając, przypomina trochę bogato zdobioną wydmuszkę. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 22 października do listopada 2012 roku. zobacz więcej

Komentarze do filmu 13
Chemas 10

Obejrzałem drugi raz i dotarło do mnie. To nie świat przyszłości, cyberprzyszłości, ale po prostu alegoria naszych czasów, korporacyjnych. Gilliam jest geniuszem. Dodać jeszcze do tego role Waltza i Swinton i mamy arcydzieło przez duże A

Khaosth 8

Mam słabość do surrealizmu z introwertykiem mizantropem w roli głównej. Po filmie mam też słabość do pani Thierry i pana Waltza oraz imienia Bob.

Marac 9

Opłacalny chaos [8.5/10] |||

Terry Gilliam kontynuuje tu swoje ulubione wątki: choroby psychiczne, inwigilacja, wszechwładne szatańskie korporacje, sens życia. "The Zero Theorem" najbardziej kojarzy się z jego niezapomnianym arcydziełem "Brazil", ale niestety nie jest to ta liga – scenariusz pozostawia tym razem nieco do życzenia, a fabuła jest chaotyczna nawet jak na Gilliama. Jednak scenariusz to nie wszystko, zwłaszcza u tego reżysera – rozmach i szaleństwo wizji porywają tutaj jak zawsze. Idea korporacji masowo zbierającej dane o wszystkich ludziach w gigantycznej bazie danych i przetwarzającej je w swoich niecnych celach przy pomocy armii analityków jest niepokojąco znajoma. Również zapierające dech w piersiach scenografia i kostiumy oraz genialne aktorstwo nawet w najdrobniejszych epizodach, sprawiają, że filmem można się delektować jak najbardziej wykwintnym daniem, nawet jeśli mięso jest tu i ówdzie niedopieczone.

Pomimo tych zachwytów, obiektywnie muszę przyznać, że to dzieło Gilliama jest bardziej hermetyczne od "Brazil" czy "12 Monkeys". Dla kogoś, kto nie jest fanem specyficznego stylu tego reżysera, to akurat danie może się okazać niestrawne.

Chemas Marac 10

@Marac

Słusznie zauważyłeś podobieństwo do Brazil, według mnie film przerasta to klasyczne już dzieło. Dla mnie po klasykach Pytonach i po Fisher Kingu, najlepszy film Gillama.

Marac Chemas 9

@Chemas Hola hola… A gdzie "12 małp"? :)

Chemas Marac 10

@Marac
Hola hola, trochę dalej ;)

JakubWyklety 7

Gilliam podsumowuje i znów podejmuje walkę z wiatrakami. Klasycznie genialna scenografia i galeria dziwactw.

miotacz_onucowy 4

O co w tym filmie chodzi ? – Bardzo specyficzny klimat. Ni to lunapark, ni cyrk. Kolorowa, tandetna oraz kiczowata scenografia i bardzo specyficzna gra aktorska (niemal karykaturalne postacie).

Dylematy bohatera, którego zachowanie sugeruje, że coś mu się porobiło z podsufitką. Zrozumieć wariata – odwieczny dylemat.

Ciężki w oglądaniu obraz, w którym reżyser chciał w tak wyrafinowany sposób przekazać sens, ale czego istnienia, bytu – ciężko powiedzieć bo zabrnął w ślepą uliczkę.

jacks miotacz_onucowy 5

Do mnie również nie za bardzo dotarło przesłanie reżysera… Aktorstwo z wyższej półki, ewidentnie, jednak forma przekazu nadzwyczaj dziwna. Z początku trochę nadmiar CGI kłującego w oczy, mnóstwo faktów do przeanalizowania, a finał jakiś taki nie do końca udany… Daję 5, ale chyba muszę jeszcze kiedyś podjąć drugą próbę zrozumienia Gilliama :)

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Kristo
133 pkt.
2
jacks
112 pkt.
3
agatkar16
57 pkt.
4
Aladyn
30 pkt.
5
Hsi_Nao
27 pkt.
6
Czejen71
26 pkt.
7
kaskader
16 pkt.
8
Marac
11 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…