Filmy kair

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje kair. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Rok 1936. Znany archeolog Indiana Jones właśnie wrócił z nieudanej wyprawy, w której ubiegł go jego rywal Rene Belloq. Zamiast jednak nudnej pracy na uniwersytecie Indiana dostaje tajne zadanie od służb specjalnych. Według amerykańskiego wywiadu naziści znaleźli w Egipcie starożytne miasto Tunis, które jest potencjalnym miejscem spoczynku Arki Przymierza. Nie chcąc by naziści przechwycili cenny artefakt, wojsko wysyła tam Johnsa. Po drodze Indy spotyka swoją dawną sympatię Marion, która jest w posiadaniu wskazówki, umożliwiającej odszukanie Arki. Oboje udają się do Kairu ale naziści i Bellom już na nich czekają.
Oparta na faktach epopeja o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas pierwszej wojny światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką armię. Pod jego wodzą Arabowie odnieśli wiele wspaniałych zwycięstw i przepędzili Turków ze swojej ojczyzny. Po wejściu na ekrany w roku 1962 Lawrence z Arabii odniósł wielki sukces, zdobywając 7 Oscarów (najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, muzyka, dźwięk).

W Kairze

6,3
Juliette Grant (Patricia Clarkson) przylatuje do Kairu, by spotkać się ze swym mężem Markiem, pracownikiem ONZ. Niestety ten zostaje zatrzymany w Strefie Gazy. Pod nieobecność męża towarzystwa Juliette dotrzymuje Tareq (Alexander Siddig), przyjaciel z pracy Marka, rodowity Egipcjanin. Podczas wspólnych spacerów po Kairze, poznawania i oswajania się z muzułmańską kulturą, pomiędzy tym dwojgiem tak różnych ludzi zaczyna rodzić się subtelna więź.


35-letni Khalid pracuje nad filmem, który ma oddać ducha czasu, uchwycić puls rodzinnego Kairu, gdy stary świat sypie się i kruszy. Na myśl o więzi z miastem nie opuszcza go elegijny ton, przeczucie końca przenika wszystkie działania. Khalid musi opuścić swoje mieszkanie w śródmieściu, bliscy powoli odchodzą, a tęsknota za niespełnioną miłością wciąż spędza mu sen z powiek. Podczas gdy montażysta załamuje ręce, reżyser dyskutuje z przyjaciółmi o bliznach, jakie miasto może po sobie zostawić, i przegląda nagrany materiał, poszukując elementu łączącego w całość obrazy, wspomnienia i impresyjne epizody.
Nagrodzony za najlepszy scenariusz w Cannes film Tarika Saleha – autora głośnych Metropii oraz Morderstwa w hotelu Hilton. Boy from Heaven to wytrawny thriller polityczny, błyskotliwa wersja House of Cards w egzotycznej scenerii. Po śmierci wielkiego imama rozpoczyna się brutalna walka o władzę – pełna korupcji, manipulacji i rozlewu krwi na najwyższych szczeblach. Syn rybaka zostaje studentem na prestiżowym kairskim uniwersytecie. Po kilku dniach na uczelni zostaje wplątany w szpiegowską intrygę. Próbuje kierować się swoimi ideałami, jednak szybko traci złudzenia. Pochodzący ze szwedzko-egipskiej rodziny Saleh kreśli swój film ostrymi odcieniami. To nie tylko fascynujące, świetnie zrealizowane political fiction, ale również oskarżycielski portret współczesnego Egiptu. Film był realizowany w całości w Turcji. W Kairze z pewnością będzie budził ogromne kontrowersje, a może nawet trafi na półkę.
Policjant z Kairu próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa kobiety dokonanego w przededniu rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Incydent, który z początku wygląda na rutynowe zabójstwo prostytutki, z czasem ewoluuje w znacznie bardziej skomplikowanym kierunku. Śledztwo prowadzi detektywa do egipskiej elity. W kręgu podejrzeń są ludzie z otoczenia samego prezydenta Mubaraka...
Ojciec Merrin (Stellan Skargard) spotyka w Kairze kolekcjonera antyków, który namawia go do wzięcia udziału w brytyjskiej wyprawie archeologicznej w odległych rejonach Kenii. Odkrywa tam kościół z czasów bizantyjskich w nienaruszonym stanie – jak gdyby został przysypany ziemią, w dniu w którym powstał. Kolekcjoner przekonuje Merrina, który jest także archeologiem, aby ten odnalazł ukryty w kościele antyczny relikt, zanim znajdą go Brytyjczycy. Nie wie jednak, że czai się tam coś, co przerośnie ich wyobrażenia. Wkrótce krew popłynie po równinach Wschodniej Afryki. Rozpoczyna się koszmar. W miejscu narodzin Zła, Merrin będzie mógł w końcu spojrzeć mu w twarz.

Baraka

7,6
Baraka to rodzaj niewerbalnej filmowej refleksji, próba pokazania naszej planety odkrywająca naturalne piękno różnych miejsc świata, ukazująca stan ludzkiej duchowości. Baraka pokazuje cud narodzin, życia i śmierci, a także skłonność ludzi do samodestrukcji.
Fisher, były policjant, powraca do Europy Północnej po 13 latach pobytu w Kairze. Jego mentor i wzór, autor traktatu pod tytułem "Element zbrodni", prosi go o pomoc w rozwiązaniu serii morderstw, w które wplątani są sprzedawcy biletów loteryjnych. Prowadzony wykładnikami z książki, Fischer śledzi podejrzanego Harrego Greya.
Elizabeth Faro sama zajmuje się trojgiem dzieci. Jej mąż Johnny, prowadzi firmę w Meksyku. Pewnego dnia kobieta dostaje wiadomość o jego śmierci. Jedzie do Veracruz, by zorganizować sprawy zmarłego. Na miejscu dowiaduje się, że mąż zostawił długi. Po pewnym czasie odkrywa jednak, że Johnny zgromadził fortunę na tajnych kontach w Ameryce Południowej i Europie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…