Dokumentalny 1988

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 148 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 1988 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Seria filmów dokumentalnych o historii Ameryki.


Dokument o steranym świecie muzyki heavy metalowej, widzianym w wypowiedziach i działaniach sporej grupy muzyków i fanów. Reżyserka (Penelope Spheeris), która w podobny sposób przedstawia ruch punków, przyjmuje bezpieczną, nieprowokującą pozycję, pozwalając mówić twórcą o ich muzyce.
Film dokumentalny przedstawiający historię Randalla Dale Adamsa, niesłusznie oskarżonego i skazanego na karę śmierci za morderstwo, którego nie popełnił. Przez osiem lat mężczyzna przebywał w celi śmierci, zanim udowodniono jego niewinność, co stawia w niekorzystnym świetle sądownictwo Dallas County w stanie Teksas. Film odkrywa również korupcję wymiaru sprawiedliwości.
Zmontowana z wielu unikalnych materiałów archiwalnych, historia życia i kariery muzyka, który już za życia stał się mitem. Fragmenty kronik filmowych, obrazy zrealizowane w domu Lennona, rozmowy i wywiady oraz najsłynniejsze przeboje złożyły się na ten film, który jest hołdem dla artysty i jego muzyki. Stanowi portret młodego człowieka uznawanego za bożyszcze swego pokolenia.
Film powstał na fali sukcesu poprzedniego dzieła duetu Reggio - Glass, Koyaanisqatsi. Poszukując intrygujących obrazów do Powaqqatsi reżyser przejechał Azję, Afrykę i Amerykę Południową. Film składa się z dwóch części. W pierwszej Reggio przedstawia nietknięty zachodnią cywilizacją świat. W części drugiej zderza go z powstającymi wielkimi aglomeracjami Azji i Ameryki Południowej, napływającą kulturą konsumpcyjną, telewizją, zanieczyszczeniami i slumsami.
Wnikliwe spojrzenie za kulisy produkcji klipów Ozzy'ego, wpadki, powtórki ..., jak również spotkanie z córką i synem w trakcie pracy. Materiał zawiera trzy klipy do utworów: "Crazy Train", "Crazy Babies" i "Miracle Man".
Trzygodzinny dokumentalny esej o Szwecji u schyłku XX w., który zrodził się z głębokiego niepokoju Troella o moralny i psychologiczny status szwedzkiego społeczeństwa. Film był odpowiedzią na pytanie, które go długo dręczyło: Czy rzeczywiście jestem szczęśliwy, ponieważ jestem Szwedem? Na powstanie filmu złożyły się dwa fakty. W maju 1983 r. Troell został ojcem swojego pierwszego dziecka, córeczki Johanny; w tym samym czasie spotkał w Stanach Zjednoczonych amerykańskiego psychologa i filozofa Rollo Maya i uległ fascynacji jego teorią egzystencjalnej psychoanalizy. Narodziny córki nadały refleksjom na temat społeczeństwa, w którym będzie żyć jego dziecko, ton osobisty: film został zadedykowany Johannie. Opinie Rollo Maya zorganizowały intelektualnie jego obserwacje. Pełen ojcowskiej czułości portret Johanny, stawiającej pierwsze kroki i odkrywającej nieznany świat, oraz dyskurs sięgający najgłębszych podstaw ludzkiego losu obecnego na ekranie Rollo Maya składają się na zasadniczy kontrapunkt tego filmu, którego realizacja zabrała Troellowi pięć lat.
Dokument o wybitnych rosyjskich bardach. Film opowiada o najjaskrawszych przedstawicielach tego kierunku: Bułacie Okudżawie, Juriju Wizbornie, Włodzimierzu Wysockim, Aleksandrze Dolskim, Andrieju Makarewiczowi. W filmie wypowiada się historyk Natan Eidelman oraz bard Aleksander Rozenbaum.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…