Filmy zabór

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje zabór. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ekranizacja polskiej epopei narodowej – „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza. Film o patriotyzmie, miłości i odkupieniu win.
Historia rozgrywa się w tytułowym roku 1901, we Wrześni, w czasach zaboru pruskiego. Uczniowie jednej ze szkół sprzeciwili się mówienia modlitwy w języku niemieckim i za karę zostali zamknięci w klasie. Do protestu kolegów, przyłączają się inni. Sprawa nabiera rozgłosu…
Ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace”. Marcin Borowicz, zaczyna naukę w gimnazjum. Polska w tym czasie jest pod zaborami, chłopiec zetknął się z rusyfikacją, w której nieświadomie brał udział. Kiedy jednak spostrzegł, że popełnił błąd wraz ze swymi przyjaciółmi, postanowił temu zapobiec...


Magnat

7,1
Akcja filmu rozgrywa się na pograniczu polsko niemieckim w burzliwym okresie pierwszej połowy XX wieku. Książę Hans Fridrich von Teuss próbuje utrzymać rodzinną fortunę w warunkach doniosłych i dramatycznych zmian historycznych. Jego dorośli synowie wybierają różne drogi życiowe, a ich wybory odciskają piętno na losach rodziny. Najstarszy Franzel związuje się z niemieckimi faszystami, podczas gdy średni Conrad przyszłość rodu chciałby wiązać z Polską. Najmłodszy Bolko bardziej zainteresowany jest używaniem życia niż politycznymi rozgrywkami. Jego romans z macochą, ostatnią żoną księcia nieoczekiwanie będzie miał wpływ na losy rodu...
Literacki pierwowzór scenariusza serialu stanowi XIX-wieczna powieść o emisariuszu emigracyjnym działającym na terenie zaboru austriackiego przed Wiosną Ludów. Film zachowuje w pełni sensacyjno-historyczny charakter powieści i przedstawia perypetie dwóch przyjaciół z ławy szkolnej: Damazego, uwikłanego w działalność polityczną, i młodego Juliusza, który kocha się w tajemniczej dziewczynie. Na dodatek szlachecką rezydencję – ów „zaklęty dwór” – nawiedza duch starościca Mikołaja.
Serial podąża tropami trzech współistniejących w oryginale wątków książki: dzieciństwo Marcina Borowicza, dziejów Andrzeja Radka, wreszcie losów młodzieńczej miłości Marcina i Biruty. Pierwsze sceny oglądamy oczami młodego, załamanego śmiercią matki chłopczyka, samotnego wśród obcych ludzi w odpychającej chłodem szkole w Klerykowie. Tym łatwiej staje się ofiarą zaborczych rusyfikatorów.
Fabuła "Blisko, coraz bliżej" dotyczy Śląska. Opowieść rozciąga się na lata 1863 - 1922. Jej głównymi bohaterami są przedstawiciele rodziny Pasterników, mieszkający w fikcyjnej wsi Wielowice pod Pszczyną. Rejon ten, zwany "trójkątem trzech cesarzy" leżał na styku trzech zaborów.
Zabór austriacki, rok 1893. Dziesięcioletni Henryk trafia do szkoły w Krakowie. Ale nie w szkole, tylko na stancji u baronowej von Golz przechodzi edukację patriotyczną i obywatelską lojalistów. Jednak Henryk nie ulega ich wpływom, wraz z kolegami ze szkoły składa przysięgę na wierność ojczyźnie i walczy z nie lubianym nauczycielem języka niemieckiego. W szkole chłopcy są szykanowani, baronowa wymawia Henrykowi stancję...
Jakub urodził się w małej wiosce, której środkiem przepływa rzeka. Swego czasu rzeka ta stała się granicą dzielącą zabór rosyjski i austriacki. Dzieci z obu brzegów, nie bacząc na sztuczne podziały wspólnie bawią się, przeżywają młodzieńcze miłości. Józek żeni się z Magdą, dziewczyną zza rzeki. Zbliża się nieuchronnie I wojna światowa i Jakub zostaje powołany do wojska. Wieś staje się terenem zbrojnych walk, a Jakub musi stanąć do niechcianej, bratobójczej walki z dawnymi kolegami zza rzeki...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…