Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wisła.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Rok 1930. Polskie miasteczko nad Wisłą, pełne małych i dużych nieszczęść, ukrytych ludzkich pragnień, zyskuje szczególne znaczenie - staje się obrazem "całego świata". Oto "miejscowi" i "letnicy", ludzie z różnych grup społecznych: zubożała inteligencja, artyści, mieszczanie o różnym stopniu zamożności, biedota szanująca każdy grosz i każdą pracę, i nędza ostateczna - ale bez utraty godności. Każdy z nich nosi w sobie obraz Boga i każdy, niezależnie od tego, czy jest artystą czy kupcem, szuka sensu istnienia.
Film oparty na wydarzeniach autentycznych. Adam i Stefan, dwaj młodzi i ambitni przedsiębiorcy, stają przed życiową szansą: włoski partner chce podpisać obiecujący kontrakt, ale bank odmawia kredytu. Nieoczekiwanie pojawia się niewiele starszy Gerard: on znajdzie im właściwego poręczyciela. Zgodnie przystają na jego propozycję, niestety - prowizja, jakiej zażądał, jest zbyt wysoka. Biznesmeni rezygnują z oferty, ale Gerard - nie. Przedstawia Adamowi i Stefanowi rachunek kosztów i żąda jego wyrównania. Tak rodzi się wyimaginowany dług, który rośnie z dnia na dzień. Od tej chwili Gerard nie przestaje nachodzić Adama i Stefana, będzie dręczył, upokarzał zmuszał do działania wbrew woli. Jak się od niego uwolnić?
Akcja rozgrywa się w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego. Stary, drewniany dom na prawobrzeżnej Pradze. Mieszkańcy domu codziennie, zza Wisły, obserwują i nasłuchują odgłosów walk powstańców. Wszyscy sposobią się do walki, chcą pomóc, czekają na rozkazy. Wśród nich jest Tadeusz - młody poeta z amputowanymi nogami. Próbuje przekonać żołnierzy AK i AL, którzy stacjonują na Pradze, że wolna ojczyzna, Polska, jest wartością wspólną. Tymczasem grupa młodych ludzi szykuje się do nocnej przeprawy przez Wisłę…
Druga połowa XIX wieku. Antek mieszka z owdowiałą matką i rodzeństwem we wsi nad Wisłą. Kilkuletni chłopak często zaniedbuje swoje obowiązki w doglądaniu krów, które wchodzą w szkodę. Jest ciekawy świata, lubi przyglądać się wiatrakowi po drugiej stronie rzeki… Ponieważ w domu niewiele z niego pożytku, matka wysyła go do szkoły, aby nauczył sie czytać i pisać… Biedną wdowę nie stać na opłacanie nauki, więc chłopak wraca do domu. Matka i kum Andrzej po namyśle postanawiają wysłać Antka do miasta…
Zabór austriacki, rok 1893. Dziesięcioletni Henryk trafia do szkoły w Krakowie. Ale nie w szkole, tylko na stancji u baronowej von Golz przechodzi edukację patriotyczną i obywatelską lojalistów. Jednak Henryk nie ulega ich wpływom, wraz z kolegami ze szkoły składa przysięgę na wierność ojczyźnie i walczy z nie lubianym nauczycielem języka niemieckiego. W szkole chłopcy są szykanowani, baronowa wymawia Henrykowi stancję...
Ostatni dzień sierpnia 1939 roku. Pogoda cudowna, delikatna bryza wieje od morza, ale żołnierze polskiej placówki na Westerplatte nie zauważają tego. Bardziej obchodzi ich nadchodzący kolejny dzień. Co im przyniesie, spokój czy udrękę? O świcie 1 września otrzymują odpowiedź. Działa okrętu szkolnego Schlezwig-Holstein zalewają polskie pozycje gradem pocisków. Hitlerowscy marynarze i piechota nacierają na obrońców. Wojska hitlerowskie, wspierane z morza i powietrza, przez siedem dni nie potrafią przełamać polskiej obrony. Obrony, która miała trwać zaledwie dwanaście godzin.
Baśń filmowa dla dzieci i młodzieży, w której wykorzystano niemal wszystkie legendy związane z pradziejami i powstaniem Warszawy. Mamy więc i tytułową Syrenę (pół kobietę, pół rybę), która wabiła swoim pięknym śpiewem wprost w wiślane tonie, mamy kowala z nadwiślańskiej wioski o imieniu Wars i córkę kmiecia, Sawę, której macochą jest wiedźma Kobylicha. Są też legendarne Praczki, mieszkające w głębinach Wisły, jest zły duch nękający rybaków, Dziwun i wiele innych, a znanych nam z ludowych podań o naszej pięknej stolicy.